Sağlık

Kadınların korkulu rüyası: Koltuk altı kararması!

Özellikle kadınların korkulu rüyası haline gelen koltuk altı kararması birçok kadının tshirt girmesine dahi engel olmaktadır. Bu durumdan oldukça şikayetçi olanlar için bu durumu ortadan kaldıracak doğal çözümler ile karşınıza geldik.

Koltuk altı kararması hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur. Koltuk altı kararmaları hijyen ve temizlik için günlük hayatta kullanılan deodorant, krem, jel vs. gibi ürünler ya da tamamen genetik olan, cilt yapısından dolayı oluşmaktadır. Bu durumun insan sağlığı açısından hiçbir zararı olmasa da görsel olarak birçok kişiyi rahatsız etmektedir.

Koltuk altı kararması nasıl meydana gelir?

Koltuk altı bölgesi vücudun en hassas bölgelerinden biridir. Bu bölgelerde cilt hasarları çok daha fazla görülür. Farklı sebeplerden ortaya çıkan kararmaların bir sebebi olarak temizlik malzemeleri gösterilir. Ter kokusundan kurtulmak için kullandığımız çeşitli parfüm ve deodorantlar da bu sebeplerden biridir. Başka bir neden olarak da koltuk altı bölgesinin ağda ya da jilet ile alınmasıdır. Koltuk altı derisinin hasar görmesi ile kararmalar meydana gelebilir.

Oluşan kararmalar nasıl geçer?

Koltuk altı kararmalarını geçirmek için birçok kozmetik ürünü kullanıldığı gibi doğal yöntemler de kullanılmaktadır. Bu doğal yöntemleri evde kolaylıkla hazırlayarak kullanabilirsiniz.

Patates

Evde koltuk altı kararmalarını geçirmek için kullanabileceğiniz doğal yollardan biri patatestir. Çiğ patatesi ince bir şekilde doğrayın ve birini koltuk altınıza koyarak 10 dakika bekleyin. Sonra koltuk altını durulayabilirsiniz. Bu yöntemi haftada 3-4 kez düzenli olarak uygulayın.

Limon

Koltuk altı kararmalarına karşı kullanılan bir diğer doğal yöntem de limondur. Patateste olduğu gibi limonu da ince dilimler halinde doğrayın ve koltuk altınıza koyarak biraz bekleyin. Bu işlemi de düzenli periyotlar halinde gerçekleştirin. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; eğer hassas bir cilt yapısına sahipseniz limonun asitli yapısından dolayı uzak durmanız gerekir.

Başa dön tuşu