Sağlık

Kadınlar için zayıflama yöntemleri

Kadınlar vücuduna taş gibi sıkı bir görünüm vermek isteseler de çoğu zaman hedeflerine ulaşamadan pes ediyorlar. Aslında birkaç basit tüyoyla istenileni elde etmek çok basit.

Sımsıkı ve sağlıklı bir görünüme sahip olmak için en önemli üç temel şart, dengeli ve düzenli beslenmek, spor yapmak ve yeteri kadar dinlenebilmektir. Bu üç maddeden biri eksik kalırsa istediğinizi elde etmek çok daha uzun zamanınızı alabilir.

Birçok insan spor yaparak zayıflayabileceğini zannetse de sadece spor yaparak fit bir görünüme sahip olabilmek çok zor.

Öncelikle sıkılaşmak arasındaki farkı ayırt etmeliyiz. İncelmek kilo vermek anlamına gelirken sıkılaşmak kendini salmış olan vücudun toparlanması anlamına gelmektedir. Bazen ne kadar kilo vermiş olursak olalım sıkı bir vücuda sahip olmadığımız için istediğimiz görüntüyü elde edemeyiz. Kilo verirken yağ yakmış olabilirsiniz ancak yağların yanında bir miktar kas erimesi de gerçekleşmiş olabilir.

Sıkılaşabilmek için yağ yakılırken kas erimesinin aksine kaslarımızı güçlendirmemiz gerekmektedir. Bunun da tek yolu spor yapmaktan geçiyor. Kaslarınızı çalıştırarak, beslenme şeklinizdeki düşük kalori sayesinde daha sıkı bir vücut görünümüne sahip olacaksınız.

Birçok kadın daha sıkı bir vücut elde etmek isterken erkeksi bir görünüme sahip olmaktan çekindiği için ağırlık kaldırma fikrine uzak kalıyor. Aslında ağırlık kaldırmak aksine erkeksi bir görünüm vermekten çok daha sıkı olacağı için sizi olduğunuzdan zayıf göstermiş olacak. Bunun sebebi de kas gelişiminde testesteron hormonunun kadınlarda çok fazla salgılanmamasından kaynaklanmaktadır.

Vücut yapınıza göre hangi bölgeden kilo almaya yatkınsanız, sıkılaşırken de o bölgede daha çok incelme gözlenecektir. Bunun sebebi tamamen genetik bir özellikten kaynaklanır. Bu durumda şu söylendi ancak bu oldu, buram incelmedi tarzındaki söylemlerde bulunmak pek de doğru olmayacaktır. Uyguladığınız yöntem doğru, bunun için hangi bölgede incelmenin daha fazla olduğunu gözlemleyebilmeniz için vücudunuzu iyi tanıyor olmanız gerekmektedir.

Üç temel şarttan; spor yaparak zayıflarken, vücut ve metabolizmanıza en uygun diyet yöntemi ile kalori açığı yaratarak da bunu destekleyebilirsiniz. Kalori açığının oluşabilmesi için, gün içerisinde alınan kalorinin bazal metabolizma hızından (BMH) düşük olmalıdır.

Eğer yemek yemekte kendinizi durduramıyorsanız öğünlerinizin yanına mutlaka yeşil sebzelerden eklemelisiniz. İçerdiği düşük kalori ve kapladığı büyük hacim sayesinde, midenizi kısa sürede dolduracak ve daha az yemek yemenizde oldukça etkili olacaktır. Ayrıca içeriğindeki lifli yapı ve antioksidan özelliği sayesinde ödem attırıcı besinlerin başını çekmektedirler.

Midede çok yer kaplayan ve ödem attırıcı etkisi olan bir diğer besin de sudur. Açlık hissi yaşadığınızda birkaç damla su tüketerek gerçekten aç olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Suyu içtikten biraz sonra açlığınız geçmişse vücudunuz susuz kaldığı için bu hissi yaşamış olabilirsiniz. Ve yine öğünlerinizi tüketmeden önce bir ya da iki bardak su tüketmenizde fayda var.

Başa dön tuşu