Teknoloji

Japonya hükümetinin internet portalına siber saldırı gerçekleşti

Japonya hükümetinin internet portalının siber saldırı altında kaldığı ve geçici olarak erişilemez hale geldiği açıklanırken, meydana gelen olayın sorumluluğunu Rus yanlısı bir hacker grubu üstlendi.

Japonya hükümetinin internet portalının dün siber saldırı gerçekleştiği bildirildi. Ulusal Kriz Önleme ve Güvenlik Stratejisi Merkezi’nden gelen açıklamada, hükümete bağlı web sitelerinin kısa bir süre içinde birden fazla kaynaktan veri gönderen bilgisayar korsanları tarafından yapılan ve DDoS saldırısı olarak adlandırılan saldırıya maruz kaldığı belirtildi. Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı da eLTAX adlı vergi portalına erişimin geçici olarak engellendiği bilgisini doğruladı.

Rus yanlısı hacker grubu Killnet ise Telegram adlı uygulamada Japonya’nın çevrimiçi kamu hizmetlerini ve elektronik vergi sistemini hedef altına aldığını duyuran bir mesaj paylaştı. Killnet hacker grubunun ismi, Rusya’nın işgali sırasında Ukrayna’yı destekleyen ülkelere ait web sitelerine yönelik bir dizi siber saldırı haberiyle gündemde yer edinmişti.

Başa dön tuşu