Güncel

İzmir Çiğli’den Harmandalı’ya imar müjdesi

İzmir’de Harmandalı Bölgesi için Çiğli Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen imar planı çalışmalarının askıya alma süresi tamamlandı. İdari işlemlerin tamamlanmasının ardından bölgede yeni imar planına uygun inşaat süreci başlayacak.

İZMRİ (IGFA) – Çiğli’nin uzun yıllardır devam eden ve bir türlü çözülemeyen imar sorunlarından biri daha çözülüyor.

Harmandalı İlçesi 1. Bölge 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu doğrultusunda Çiğli Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan değişiklik sonrasında 14.06.2023 tarih ve 05.647 sayılı kararla onaylanan imar planları, sonunda kesinleşti. Askı süresinin uzatılması ve bölgenin yapılanmasına yönelik idari iş ve faaliyetler yürütüldü. işlemler yapılmaya başlandı. Son yıllarda meydana gelen heyelanlar nedeniyle gündeme gelen Cumhuriyet Mahallesi’nin imar planı çalışmaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek Jeolojik Etüt çalışmaları sonuçlarına göre düzenlenecek.

İmar planı çalışmalarına ilişkin açıklama yapan Başkan Gümrükçü, “Harmandalı bölgemizin uzun yıllardır devam eden imar sorununun çözümü için başlattığımız kapsamlı çalışmamızın önemli bir bölümünü tamamladık. İki bölgeye ayırarak üzerinde çalıştığımız ve Büyükşehir Belediyemizce onaylanan 1. Bölge imar planlarının itiraz değerlendirme sürecinin ardından askı süresi tamamlandı. İdari işlemlerin ardından yeni imar planlarımıza göre inşaat süreci başlayacak. İmar durum belgelerini vermeye başladık. Kuzey Kesim dediğimiz 2. Bölge için çalışmalarımız devam ediyor. Bu planlamaları bir an önce tamamlayarak Harmandalılarımızı bu dertten tamamen kurtarmış olacağız. İmar planı çalışmalarımıza desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ve ekibine bir kez daha teşekkür ediyorum. İmar düzenlememiz tamamen tamamlandığında Harmandalı bölgesi kültür ve spor faaliyetlerinin merkezi olacak. “Çiğli’mizi uzun yıllardır uğraştığı köklü sorunlardan kurtarıp, enerjisini atılım ve kalkınmaya harcayacağız” dedi.

Başa dön tuşu