Güncel

İYİ Partili Toktaş’ın ‘yatırım teşvik’ iddialarına Bakanlıktan yanıt

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş’ın yatırım teşvik belgelerine ilişkin iddialarla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık, söz konusu konuşmanın asılsız iddia ve iftiralardan oluştuğunu duyurdu.

ANKARA (İGFA) – İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş’ın 7 Kasım 2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Bakanlığımız tarafından düzenlenen yatırım teşviki duyurusu yapıldı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı belgeye ilişkin açıklamalarına yanıt verdi.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına şu açıklamanın yapılması gerektiğini kaydeden Bakanlık, EUROPEN ENDÜSTRİ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. şirkete 24.03.2023
Verilen ve daha sonra revize edilen teşvik sertifikası ile ilgili yatırım konusunun “güneş camı” üretimi olduğunu hatırlatarak, yatırımın Kütahya AleTaş Zafer OSB’de gerçekleştirileceğini kaydetti.

Söz konusu yatırımın, Kütahya Altıntaş Zafer OSB’de gerçekleştirilen diğer yatırımlarda olduğu gibi, 3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında bulunduğu şehir nedeniyle 4. Bölge teşvikleriyle desteklendiği vurgulanırken, gerçekleştirildiği ve OSB’de Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamındaki özellikleri belirtilen açıklamada, bu nedenle stratejik teşvik belgesi alınmasının mümkün olduğu vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu yatırım, son 12 ayda 170 milyon dolar ithalat yapan bir ürün grubunun yerlileştirilmesine yönelik olup, cari açığı kapatma etkisi nedeniyle stratejik niteliktedir. Bu nedenle söz konusu yatırıma sağlanan destek şu şekilde değişmiştir:
• KDV muafiyeti
• Gümrük Vergisi Muafiyeti
• Vergi İndirimi (%50 Yatırıma Katkı Oranı)
• Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (7 Yıl)
• Faiz Desteği
İddia edildiği gibi 1.036.000.000 TL yatırımcıya sunulan teşvik tutarı değil, şirketin yapması beklenen yatırım tutarıdır. Teşvik başvurusunun hiçbir aşamasında yatırımcı şirketin hissedarlarına ilişkin bir değerlendirme yapılmadı. Teşvik uygulamaları kapsamında şirketlerin hissedarlarının kimlikleri ne olursa olsun yatırımların ülkeye getireceği katma değer dikkate alınıyor. Hiçbir zaman siyasi bir değerlendirme söz konusu değildir. Bakanlığımızca bir yılda 16 bin 461 adet teşvik belgesi düzenlendi. “Bu belgeler hazırlanırken tamamen objektif kriterler dikkate alındı.”

Başa dön tuşu