Güncel

İtalya’da içinde 4 Türk bulunan helikopter kayboldu

Dün İtalya’nın Lucca şehrinde 7 kişinin bulunduğu helikopterin radardan kaybolması gündeme gelirken kayıplar arasında 4 Türk vatandaşı bulunduğunu ilgili şirket çalışanlarımız diyerek duyurdu.

Dün İtalya’nın Lucca kentinde bir helikopterin radarlardan kaybolması sonucu kaybolan yedi kişi arasında dört Türk vatandaşı da bulunuyor. Bir Türk şirketi daha sonra Türklerin kendi çalışanları olduğunu açıkladı.

Bir Augusta Koala AW119 helikopteri, Lucca’daki Capannori Tassignano havaalanından Treviso’ya doğru yola çıktıktan kısa bir süre sonra kayboldu. Diğerlerinin iki Lübnan uyruklu ve helikopterin İtalyan pilotu olduğu bildirildi. Medya kuruluşları, helikopterin Toskana ve Emilia-Romagna bölgeleri sınırında bir yerde kaybolduğunu ve Perşembe günü ilerleyen saatlerde hava karardığında aramanın durdurulduğunu bildirdi. Arama kurtarma çalışmaları Cuma sabahı yeniden başladı.

Helikopter bir ev kimyasalı üreticisi tarafından kiralandı ​​ve şirketten bir yönetici İtalyan haber ajansı ANSA’ya, acil durum sinyali göndermediği için helikopterin düşmemiş olabileceğini söyledi.

Türk holdingi Cuma günü yaptığı yazılı açıklamada, gemideki Türklerin Eczacıbaşı çalışanları olduğunu duyurdu. Önde gelen bir kağıt mendil üreticisi olan şirket, dört kişinin bir kağıt teknolojileri fuarına katılmak için İtalya’da olduğunu söyledi. İtalya’da bir kağıt mendil fabrikasını ziyaret etmek için helikoptere binen Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri’nde çalışan dört arkadaşımıza ulaşamıyoruz” diyen şirket, helikopterin Modena yakınlarında radardan kaybolduğunu öğrendiklerini kaydetti. Şirket, “İtalyan makamları tarafından bir arama sürüyor ve Türkiye ve İtalya’daki ekiplerimiz Dışişleri Bakanlığımız ve yerel İtalyan makamları ile temas halinde” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, gazetecilerin olayla ilgili sorularına yazılı olarak yanıt verirken, Roma’daki büyükelçilik ve Milano’daki konsolosluğun konuyla ilgili olarak İtalyan makamlarıyla yakın temas halinde olduğunu söyledi. Bilgiç, helikopterin bulunması için arama kurtarma konusunda uzman İtalyan ekiplerin çalışmalar yürüttüğünü belirterek, Türkiye’nin helikopterdeki tüm yolcu ve mürettebatın sağ salim kurtarılmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Eczacıbaşı, 10 Mart 2017’de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan bir şirket helikopterinin Büyükçekmece semtinde düşmesi sonucu iki yöneticisini ve misafir olduğu üç iş insanını kaybetti.

Başa dön tuşu