Güncel

İstanbul’da yurtların sayısı 14’e çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü, kurum bünyesindeki yükseköğretim yurt sayısını önceki dönemde sıfır (0) olan 14’e çıkardı.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin 560’ı kız olmak üzere toplam 1.042 öğrencinin konaklayabileceği en yüksek kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdunun Küçükçekmece’de açılışını yaptı.

Türkiye’nin gururu ‘Filenin Sultanları’ adını taşıyan yurdun açılışında konuşan İmamoğlu, “Sizi bu milletin umudu olmaktan sorumlu kılacak bir hizmet sunuyoruz. Tabi ki sübvansiyonlu diyoruz. Ama biz sizi bu milletin umudu olmaktan sorumlu kılacak bir hizmet sunuyoruz. sübvanse etmekten gurur duyuyorum. Evet, bu bütçeler bu alanlara ayrılmadı. Şimdi gidiyor. Peki, hizmetimizde bir azalma mı var? Hayır. Peki nasıl oldu bu? Bu, milletinizi sevindirmek değil, sevindirmek anlayışıdır. Bir avuç insan mutluydu, “Başka bir şey değil” dedi.

Günümüz siyasetçilerinin ve kamu yöneticilerinin görevinin gençlerin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu vurgulayan İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu bağlamda çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi. Söz konusu eserlerden örnekler veren İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu yüzden artık şehrimizde 11 bin noktada ücretsiz internet erişimi sağladık. Kent Restoranlarını açtık, açmaya da devam ediyoruz. Gençleri düşündüğümüz için İstihdam Ofislerimizi genişlettik. İlk sözümüz olan ‘150 bin kişiye iş bulma’ konusunda aracılık yapmış olmamızın ve görev süremizin bitimine 5 ay kala bu sözümüzü yerine getirmenin artık gururunu yaşıyorum. Onun için İstanbul’daki spor imkanlarını genişletiyoruz. Sosyalleşmeleri için 60’tan fazla kütüphane açmayı başardık. Üstelik burada sadece iki öğrenci yurdu da yok. Onlar açıldı ama diğer alanlarımızda çalışmalar devam ediyor. Burada muhteşem bir gençlik merkezi doğacak. İstanbul’un en özel kütüphanelerinden biri çok yakında burada açılacak. Bu nedenle gençlere staj olanağı sağlıyoruz. Yaz döneminde dahi İstanbul’da kalıp staj yapmaları halinde -çoğunluğu kurumlarımızda staj yapıyoruz- yurtlarda kalmalarını sağlıyoruz. Yıllık 75 bin öğrenciye burs imkanı sağlıyoruz. Bu yıl 350 bine yakın gence burs vereceğiz. Bundan önceki dönemlerin sayısı sıfırdır. Yurt ve yatak sayısı sıfırdı. Kent Restoran sıfırdı. Çocuk odası sıfırdı. “Bakın, bu hizmetler yeni.”

“BİR KREŞ BİR METROYA DEĞERDİR”

Seçim meydanlarında bir kreşin metroya bedel olduğunu söylediğini hatırlatan İmamoğlu, “Çünkü kreşte iyi yetiştireceğiniz bir çocuk, yarın dünyanın en büyük buluşunu yapacak. Gelecekte öyle bilim adamları, öyle eğitimciler, öyle sporcular, öyle güzel ve yetenekli insanlar olacak ki; Göğüslerimiz şişecek. Onlar dünyadaki en büyük şeyleri başaran insanlar olacaklar. O fırsat eşitliğini sağladığınızda Türkiye halkının, bu güzel ülkenin, bu Cumhuriyetin evlatlarının çok büyük işler başarması muhtemeldir. Bu bakımdan gençlere karşı sorumluluğumuzu yerine getirmenin huzurunu yaşıyorum. 5.200’e yakın gencimizi yurtlarımızda ağırlamaktan, onları yoldaşım gibi hissetmekten, onların İstanbul gönüllüsü olmalarını sağlamaktan gurur duyuyorum. Sizden tek isteğim, tek beklentim var: Beni gördüğünüz yerde selam verin. “Senden başka bir şey istemiyorum” dedi.

Başa dön tuşu