Güncel

İstanbul Tuzla’da fabrika patlaması 3 kişi öldü

İstanbul’un Tuzla ilçesinde bir fabrikada meydana gelen yangın ve patlamanın ardından kimliği belirsiz 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Anadolu Yakası’nda Tuzla’da boya üreticilerinin kullandığı bir sanayi bölgesindeki boya fabrikasında yangın çıktı. İtfaiye ve sağlık ekiplerinin olay yerine intikal etmesiyle yangının ardından çok sayıda patlama sesi duyuldu.

İtfaiye ekiplerinin gökyüzüne kalın bir kara bulut gönderen alevleri durdurmayı başarması sonrasında, daha önce üç kayıp için arama yapılırken dokuz kişinin yaralandığı bildirildi. Alevler fabrikanın yanı sıra yakınındaki küçük bir ağaçlık alana ve bölgedeki diğer işyerlerine zarar verdi. Yangını söndürmeye çalışırken yaralanan bir itfaiyeci hastaneye kaldırıldı.

Olayla ilgili soruşturma sürerken yangının çıkış nedeni bilinmiyor. Türkiye’nin batısındaki en büyük sanayi merkezlerinden biri olan İstanbul’da fabrika yangınları oldukça yaygın. Çoğu ölümcül değil, ancak Şubat ayında şehrin Avrupa yakasındaki Güngören ilçesinde küçük bir tekstil fabrikasında mahsur kalan beş yabancı işçi öldürüldü.

Yangınların çoğu elektrik arızalarından kaynaklanır ve tekstil ve plastik endüstrileri, üretimde kullanılan yanıcı maddeler nedeniyle özellikle alevlere karşı savunmasızdır. Uzmanlar, fabrikalardaki elektrik sistemlerinin ve makinelerin yetersiz bakımının genellikle yangınların birincil nedeni olduğunu söylüyor. İstanbul’da son beş yılda meydana gelen fabrika yangınları dalgası da sosyal medyada, yangınların kasten sigorta talep eden sahipleri tarafından mı başlatıldığına dair komplo teorilerini gündeme getirdi.

Başa dön tuşu