Güncel

İstanbul Beylikdüzü Ata’sını saygı ve özlemle andı

İstanbul Beylikdüzü Belediyesi, Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 85’inci yılında, ilçede gün boyu düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85’inci yılında Beylikdüzü Belediyesi tarafından ilçede gün boyu çeşitli etkinliklerle anıldı. Program, Hayat Vadisi, Çanakkale Zafer Meydanı ve Atatürk Anıtı’nda Çelenk Koyma Töreni ile başladı. Saatler 09.05’i vurduğunda tüm Türkiye’de olduğu gibi Beylikdüzü’nde de sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Anma etkinlikleri kapsamında “Dolmabahçe’den Anıtkabir’e” fotoğraf sergisi ilk olarak Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Hanımeli Sergi Alanı’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e nakledildiği törene ait fotoğrafların yer aldığı sergi, 19 Kasım Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak. Günün ilerleyen saatlerinde Murat Çavga, “Benim Adım Atatürk” kitabıyla ilgili bir konuşma yaptı. ” BAKSM Ayşen Gruda Sinema Salonu’nda.

İLK VE EBEDİ BAŞ KOMUTAN

Gün boyu süren anma etkinliklerine katılan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Cumhuriyetimizin 100. yılında, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vatana uğurlanmasının 85. yıl dönümünde” dedi. ölümsüzlüğe giden kendisini şükran ve rahmetle anıyoruz. Hepimiz bir çift mavi göze bakıp kıymetini bilmeliyiz. Bu özgürlük ve barış ülkesinde her sabah doğan güneş O’nun doğuşudur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk asla boyun eğmediği için hala ayaktayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve ebedi başkomutanıdır. O’nu anmak O’nun fikirlerini ölümsüzleştirmektir. “Bu, asla yoldan dönmemek demektir ve bu tür anmaların çok değerli ve gerçek olduğuna inanıyorum” dedi.

Günün sonunda Beylikdüzü Halk Müziği Topluluğu, Beylikdüzü Çok Sesli Çocuk Korosu, Beylikdüzü Tasavvuf Uygulama Topluluğu ve Beylikdüzü Çok Sesli Gençlik tarafından Nesiller Boyu Mustafa Kemal Atatürk’ü anan “Selanik’ten Yemen’e Atatürk’ün Sevdiği Türküler” konseri verilecek. Koro, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Beylikdüzü Sahnesi’nde gerçekleşti. Öte yandan Beylikdüzü’nde gelenek haline gelen Atatürk, yoldaşları ve şehitleri için Yakuplu Evlat Camii, Gürpınar Merkez Camii, Kavaklı Merkez Camii, Kuvayi Milliye Camii, Beylikdüzü Fatma Ana Camii’nde Mevlit ve Gülbenk okunarak lokma yapılıyor. Cemevi ve Kültür Merkezi ve Karacaahmet Sultan Gürpınar Cemevi. dağıtımı yapıldı.

Başa dön tuşu