Güncel

İran’dan Gazze için telefon diplomasisi

İran’ın lideri, Filistin meselesinde uluslararası toplumun daha etkin bir rol alması gerektiğini vurgulayarak, bölgesel barış için çeşitli ülke liderleriyle görüş alışverişinde bulundu.

İran, Umman ve Katar Liderleri Filistin Konusunda Görüş Alışverişinde Bulundu

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nden Açıklamalar

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya göre, Cumhurbaşkanı Reisi, Umman Sultanı Bin Tarık ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Filistin meselesini ele aldı. Reisi, son dönemde İsrail’in Gazze’ye yönelik eylemlerini “Siyonist-Batı hesaplarını altüst eden bir eylem” olarak nitelendirdi. Ayrıca, Batı’nın, özellikle ABD’nin İsrail’e olan desteğini eleştirdi ve Gazze’de yaşanan insani krize dikkat çekti.

Uluslararası Platformların Rolü Vurgulandı

Reisi, Gazze’de yaşanan insani krizin uluslararası toplum tarafından ciddiye alınması gerektiğini belirtti. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği gibi uluslararası kuruluşların bu konuda daha aktif rol almasını istedi.

Umman Sultanı Bin Tarık, Filistinlilerin zorla yerlerinden edilmesine karşı olduğunu belirterek, bölgesel barış için tüm taraflarla iletişim halinde olduklarını ifade etti.

Katar ve Irak Liderleriyle Görüşmeler

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile gerçekleştirdiği görüşmede, Gazze’de sivillerin korunmasına ve insani yardımın ulaştırılmasına vurgu yapıldı.

Aynı şekilde, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile yapılan görüşmede de, Gazze’ye insani yardımın ulaştırılmasının önemine işaret edildi.

Türkiye’nin Diplomasi Çabaları

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Irak Başbakanı Sudani, İsrail-Filistin arasındaki gerilimde Türkiye’nin diplomasi çabalarına dikkat çekti ve Filistin’e insani yardımın ulaştırılmasının önemini vurguladı.

Başa dön tuşu