Teknoloji

iOS 16 güncellemesi geliyor! Apple iOS 16’yı hangi telefonlar yükleyebilir? OS 16 özellikleri nelerdir?

Apple’ın iPhone, iPad ve akıllı saatler için geliştirdiği işletim sistemi güncellemeleri bugün hayata geçiyor. Apple iOS 16’yı hangi telefonlar yükleyebilecek? iOS 16’da hangi özellikler mevcur? İşte Apple’ın iPhone, iPad ve akıllı saatler için geliştirdiği iOS 16 sürümü öncesi bilinmesi gerekenler

Şirketin Haziran ayındaki konferansında duyurulan iOS 16 ve watchOS 9 güncellemelerinin TSİ 20:00’den itibaren indirilebilmesi bekleniyor.

2017’de çıkan iPhone 8 veya daha yeni modellerindeki tüm telefonlar iOS 16’yı yükleyebilecek.

2018’de çıkan Series 4 veya daha yeni modellerdeki tüm saatlere de watchOS 9’u yüklemek mümkün olabilecek.

İOS 16 özellikleri

Kilit ekranı yeniden tasarlanarak; iPhone’un daha fazla kişiselleştirmesi sağlanacak.

Bildirimlerin kilit ekranındaki görünümüne de bazı değişiklikler yapılacak. Şu an kilit ekranının üst kısmında tarih, saat ve başka farklı bilgiler görüntülenebiliyor. Son işletim sistemiyle birlikte saatin yazı tipi ve rengi değiştirilebilir, tarihin yanına başka bilgiler eklenebilir, kalan pil yüzdesini görebilecek ve duvar kağıdını 3D efektli fotoğraflardan oluşan bir slayt gösterisi halinde kullanabileceksiniz.

Birden fazla kilit ekranı hazırlamak da artık mümkün olacak.

Gönderdiğiniz bir mesajı iptal edebilir veya yeniden düzenleyebilirsiniz. O anda mesaja veremeyeceğiniz cevap için mesajı yeniden okunmadı olarak işaretleyebilirsiniz.

İPhone’da yüzünüz veya parmak izinizle kimliğinizin doğrulandığı dijital şifreleri, parola yerine internet sitelerinde, uygulamalarda ve hizmetlerde oturum açmak için kullanabileceksiniz.

iPhone ile önce bir QR kodunu tarayabilecek, ardından yüzünüz veya parmağınızla kimliğinizi doğrulayarak, markası Apple olmayan akıllı televizyon gibi ürünlere de giriş yapabileceksiniz. Bu şifreler iCloud Anahtar Zinciri ile senkronize edilebilecek ve bu sayede iPhone’unuzu kaybederseniz veya bozarsanız da kurtarabileceksiniz.

İnsanlar, hayvanlar, bitkiler ve nesneleri fotoğrafın tamamından ayırarak, diğer uygulamalar ya da mesajlarınızda paylaşabileceksiniz. Fakat bu özelliği kullanabilmeniz için iPhone XS ya da daha yeni model bir telefonunuzun olması gerekli.

Klavyede aynı anda yazı yazıp, sesli kayıt gönderebilecek ya da sesinizle emojileri ekleyebileceksiniz. Çeviri uygulaması, metni canlı çevirmek veya fotoğraflarda metin bulmak için kamerayı kullanabilecek.

İOS 16 alacak modeller

iPhone 8

iPhone 8 Plus

iPhone X

iPhone XS

iPhone XS Max

iPhone XR

iPhone 11

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro Max

iPhone 12

iPhone 12 Mini

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Max

iPhone 13

iPhone 13

Mini iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro Max

iPhone SE (second generation and later)

Son tanıtılan iPhone 14 de yeni sürümün uyumlu olduğu cihazlar arasında yer alıyor.

Başa dön tuşu