Güncel

İnternet alışverişinde 1 Ekimden itibaren koşulsuz şartsız iade hakkı kalkıyor

Ticaret Bakanlığı tarafından internet alışverişinde kullanılan mesafeli sözleşmeler yönetmenliğinde değişiklik yapıldı. Gerçekleşen bu düzenleme internetten teknolojik alet alışverişi yapan tüm herkesi ilgilendiriyor. 1 Ekim'den itibaren internet üzerinden yapılan akıllı saat, cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarda artık koşulsuz iade hakkı kaldırıldı.

İnternet üzerinden teknolojik ürünlerini alan kullanıcılara üzücü bir haber geldi. Ticaret Bakanlığı tarafından mesafeli sözleşmelerde değişikliğe gidilerek, satıcı adına işlem gerçekleştiren aracı hizmet sağlayıcılarına yeni hükümlülükler getirildi. Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen yeni Mesafeli Sözleşmeler yönetmeliğinde değişiklik yapıldığına dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

YENİ SÖZLEŞME NASIL OLACAK?

Yapılan düzenleme ile mesafeli sözleşmelerin büyük bir çoğunluğunun platformlar üzerinden yapıldığı baz alınarak satıcı ya da sağlayıcı adına işlem yapan aracı hizmet sağlayıcılarına aracılık ettikleri mesafeli sözleşmeler ile ilgili bazı yükümlülükler oluşturuldu. Oluşan yeni sözleşmeye göre, tüketicilerin talep bilgilerini iletebilmek ve takibi gerçekleştirebilecekleri bir sistem kurulacak ve bu sisteme istediğiniz her an ulaşabilme hakkına sahip olacaksınız. Aracı hizmet sağlayıcıları, ön bilgilendirmeden teyit ve ispata, belirli durumlarda bu bilgilerin kontrol ve doğruluğundan, bu bilgilerin platformda bulunan ürün ile ilgili reklamlar ile uyumluluğundan, gerçekleşen işlemlerin kaydının tutulmasından ve muhafaza edilmesinden, satıcı veya sağlayıcı adına bedel tahsil etmeleri durumunda teslim veya ifa cayma hakkı doğrultusunda ilgili yükümlülüklerden sorumlu tutulacaktır.

Tüketicinin eksiksiz ve doğru bir şekilde bilgilendirilmesinin ardından, tüketicinin malı satıcıya gönderim süresi cayma bildiriminin yöneltildiği tarihten 14 güne çıkarıldı ve cayma hakkının kullanımı halinde ortaya çıkan iade masraflarının mesafeli sözleşme üzerinde kararlaştırılıp belirtilmesi imkanı getirildi.

Kart ile yapılan bir ödemin cayma hakkının kullanıldığı taktirde yasal olarak 14 gün içerisinde satıcı ya da sağlayıcı ile hizmet sağlayıcı tarafından tüketiciye yapılması zorunlu olan bedel iadelerine ilişkin kart çıkaran kuruluşlara aktarılan tutarın kurula ulaşmasının ardından kartın kullanılabilir olan limitine tek seferde eklenmesi sağlanacak. Bu hükmün 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu