Teknoloji

Intel’den 30 milyar dolarlık çip yatırımı geldi

Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden biri olan Intel, Arizona'da çift fabrikalarına 30 milyar dolara o kadar çıkan yatırım için Kanada merkezli varlık yöneticisi Brookfield Asset Management ile anlaşma sağladı.

Intel türünün ilk örneği olma özelliğine sahip olan yarı iletken ortak yatırım programını duyurdu. Yaptığı açıklamada söz konusu program ile sermaye yoğun yarı iletken endüstrisine yeni 1 finansman modeli kattığını belirtti.

Program kapsamında Intel’in dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biri olma hakkına sahip Brookfield Asad Managament’in altyapıdaki iştirakiyle anlaşmaya vardıklarını belirten açıklamada incele üretimini genişletmek için yeni 1 sermaye kazandıracağını dile getirdi.

Açıklamaya göre anlaşmanın iki şirketin de Şubat ayında imzaladığı mutabakat zaptının ardından geldiği de aktarıldı. intelin 2 yeni çip fabrikasının çoğunluk mülkiyetine ve işlem kontrolüne sahip olacağı da imzalanan sözleşme şartları arasında yer alıyor.

inter mali işler direktörü David Zinsner, konuyla ilgili yaptığı açıklamada anlaşmanın ABD’ye ay başında yürürlüğe giren Amerika için yarı iletkenler üretmek amacıyla yardımcı teşvikler yaratma ve bilim yasasından elde edilen grafiklerin de baz aldıklarını aktardı. Söz konusu CHIPS ve Bilim Yasası 9 Ağustosta ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzanın atılması ile yürürlüğe geçti.

Yerli yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik getirilen yasa, otomobilden elektroniğe kadar birçok sektörde üretimde aksamasına sebep olan yokluk krizinin önüne geçmeyi hedef alıyor. Yasa, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık desteğin yanında yarı iletken fabrikalarının kurulumu teşvik edebilmek için 4 yıllığına yüzde 25’lik vergi indirimine dahil etmektedir.

Başa dön tuşu