Ekonomi

İngiltere son 7 yılın en büyük zamlarını gördü! Yeni gelen zam vatandaşı oldukça zorlayacak!

İngiltere’nin taze gıdaları ekim ayında geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında 13,3 oranında yükseliş yaşayarak son 17 yılın en yüksek zam oranına ulaşmış oldu.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu’nun (BRC) yaptığı açıklamaya göre, ülkede taze gıda fiyatlarının ve enerji fiyatlarındaki artış, kalifiye iş gücünde meydana gelen açık ve Ukrayna’da halen süren savaştan dolayı bu yılın ekim ayında yıllık bazda değerlendirildiğinde 2005 yılından bu yana en yüksek artışını yaşadı.

İngiltere’de kiler ürünü olarak da adlandırılan, raf ömrü uzun ürünlerin (Türkiye’de bakliyat diyoruz) fiyatları yüzde 9.4, genel gıda fiyatlarında ise aynı dönem göz önüne alındığında yüzde 11.6 oranında bir artış yaşandı.

Yapılan açıklamada fikirlerini ve düşüncelerini dile getiren BRC Üst Yöneticisi Helen Dickenson, ekim ayı da dahil olmak üzere enerji faturalarına üzerinde uygulanacak olan tavan fiyat sınırının da artırılmasından dolayı tüketicilerin enflasyon sorunu oldukça fazla hissettiklerini belirtti.

İngiltere’yi zorlu bir kış bekliyor

Dickenson ülkede birçok farklı sektörde kalifiye iş gücünde yaşanan açığın giderek daha da fazlalaştığını belirterek yaşamın fiyat açısından zorlaşmasından dolayı İngiliz tüketicilerinden zorlu bir kışın kapıda olduğuna dair uyarılar geldi.

İngiltere’de enflasyon oranı; bu yılın haziran ayında yüzde 10,1 artışı yaşayarak son 40 yılın yılın en yüksek seviyelerine ulaştığını belirtmekte fayda var.

Başa dön tuşu