Güncel

İmzalar atılacak! Türkiye o ülkeye doğalgaz satacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye ile Bulgaristan’ın doğal gaz satışı konusunda anlaşmaya vardığını söyledi. Dönmez, Bulgargaz ile Türkiye’nin kamuya ait petrol ve gaz şirketi BOTAŞ arasında konuyla ilgili önemli bir anlaşma imzalanacağını bildirdi.

Anlaşma kapsamında Türkiye, Bulgaristan’a doğal gaz satacak. Dönmez, çıkarılan gazın Türk hane halkının ve daha fazlasının ihtiyacını karşılayacağını kaydederek, ülkenin bu kaynağın avantajlarını vatandaşlarının yararına kullanacağını kaydetti.

Dönmez, Bulgaristan ile yapılan gaz satış anlaşmasının yanı sıra Türkiye’deki doğal gaz sübvansiyon oranlarına da değindi. Devam eden enerji krizi sırasında hane halkına yardım sağlamak amacıyla hükümetin 2023’te sübvansiyon oranlarını sürdürmeye kararlı olduğunu belirtti. Halihazırda Türkiye’de hanelerde kullanılan doğal gazın %75’i devlet tarafından sübvanse edilmekte, kalan %25’lik kısım vatandaşlara maliyete yansıtılmaktadır.

Genel olarak, Bulgaristan ile yapılan anlaşma ve sübvansiyon oranları taahhüdü, Türkiye’nin enerji ihtiyaçlarını karşılama ve vatandaşları için istikrarlı bir doğal gaz arzı sağlama çabalarını vurgulamaktadır. Ülke, yılda 15 milyar metreküp gaz üretme potansiyeline sahip Türk Akımı projesi gibi girişimlerle de yerli gaz üretimini artırmanın yollarını arıyor.

Başa dön tuşu