Güncel

İlk Türk’ün ne zaman uzaya gideceği belli oldu

Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank , Türkiye Uzay Gezgini ve Bilim Misyonu projesi kapsamında 2023’ün ikinci yarısında Uluslararası Uzay İstasyonu’na ( ISS ) bir Türk vatandaşının gönderileceğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Milli Uzay Programı kapsamında yürütülen çalışmalar ve ne zaman yapılacağına ilişkin sorularını yanıtlayan Varank, Türkiye Uzay Ajansı’nın geliştirdiği projelerin fizibilite ve bütçe çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Ay’a insanlı yolculuk gerçekleşecek.

Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı genelgesinde sunulan “Ulusal Uzay Programı Strateji Belgesi”ni hatırlatan Varank, “Gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra seçilen Türk uzay gezgininin 2023’ün ikinci yarısında bilimsel araştırma yapmak üzere ISS’ye gönderilmesi planlanıyor. ”

Türkiye , bir Türk vatandaşını uzaya göndermeyi amaçlayan Türk Uzay Gezgini ve Bilim Misyonu projesini 23 Mayıs’ta başlattı.

Proje, uzaya çıkmadan önce eğitimden geçecek Türk vatandaşının uzayda bilimsel araştırma yapmasına da olanak sağlayacak.

Hükümet, uzay gezgininin eğitim ve uçuş hizmeti için ABD’li bir uzay altyapı geliştiricisi olan Axiom Space ile anlaşma imzaladı.

Adayların uzayda yaşamaya uyum sağlamak için Axiom’un aylarca süren eğitim müfredatını tamamlamaları gerekecek.

Bu program ile ülke, ISS’nin altyapısını kullanarak bilimsel deneyler yapma şansına sahip olacak.

Araştırmaların yerçekimsiz bir ortamda yürütülmesi için üniversitelerden ve araştırma kurumlarından gelen deneysel fikirler, teknik bir kurul tarafından değerlendiriliyor.

Varank, “2022-2030 yılları arasında aya insanlı erişim hedefi yok” dedi.

Projede daha önce Dünya’ya yakın yörüngeye fırlatılacak ve sert iniş yapacak olan milli ve orijinal hibrit roket ile ülkenin 2023 sonunda aya ulaşması hedefleniyordu.

Bakan ayrıca, TÜBİTAK’ın bilim insanlarına yönelik destek programları çerçevesinde son 20 yılda uzay bilimleri alanında 169 kişiye yaklaşık 41 milyon liralık destek sağladığına dikkat çekti. Uzay çalışmaları alanında 31 projeye 30 milyon liradan fazla hibe verildiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu