Güncel

Hürjet için geri sayım başlıyor! Üstün özellikleri ile yerli jet uçağımız!

Türkiye’nin ilk süpersonik yerli jet uçağımız Hürjet; hangardan çıkmak için artık yalnızca gün sayıyor. TUSAŞ tesislerinde üretimi gerçekleşen ve son teknoloji özelliklerle donatılmış olan Hürjet ülkemize gurur verdi!

Sınır ötesi operasyonlarda terör unsurlarına göz açtırmayacak olan hafif taarruz uçağı Hürjet hangardan çıkmak üzere!

Türkiye’mizin ilk yerli jet uçağı unvanını taşıyan Hürjet; Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde önemli bir unsur olarak bulunacak.

Hürjet 2017 yılından beri geliştirmelere devam edilen bir proje olarak çok yakın bir sürede tamamen nihayete ermiş bir şekilde göreve hazır hale gelecek.

Tek motorlu hafif taarruz uçağı olan Hürjet; son teknoloji donatıları ile üstün bir performans sergileyecek.

Türkiye Radyo ve Televizyon’un yaptığı özel habere göre Hürjet; kritik bölgelerde görev yapmak üzere tasarlandı. Uçağımızın yapıldığı bölgeden görüntülerle servis edilen habere göre Hürjet çok yakında görev almaya başlayacak.

İşte Türk Jet Uçağı Hürjet’in Özellikleri

45 bin feet irtifaya kadar yüksebilen Hürjet yaklaşık 3 ton olarak faydalı yük taşıma özelliğine sahip olması ile dikkat çekiyor.

Uçağımızın uzunluğu 14 metre yüksekliği ise 4 metre olarak tasarlandı.

Kanat ve gövde altında nitelikli mühimmat ve faydalı yükler taşıyabilecek olarak tasarlanan Hürjet’in yerli üretim mühimmatları başarı ile hedeflere bırakacağı günlere oldukça az kaldı.

Yüzlerce personelin gece gündüz demeden çalıştığı ve emek verdiği kritik bir proje olan Hürjet’te nihayete kavuşulması tüm Türk ulusunun bireylerine gurur veriyor.

Yer alacağı görevlerde sağlayacağı başarı ile ülkemizi onurlandıracak. Husus ile ilgili Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Uçak Grubu ürün Direktörü Nezaket Güneri Orbay; “ Şu anda üretimlerimizin hemen hemen hepsi bitti. Montaj faaliyetlerimizin de yarıdan fazlasını bitirmiş bulunmaktayız. En kısa sürede uçaklarımızın son montaj hattına geçirip yer testlerini ve nihayetinde uçuş testi safhasına geçmek istiyoruz” dedi.

Başa dön tuşu