Sağlık

Her derde deva ballı su

Balı geçmişten günümüze her dönemde ve her kültürde bir şekilde herkes tüketiyor. Balı tek başına tüketmek yerine içtiğiniz suyu tatlandırmak amacıyla birer kaşık katarak sabahları aç karna tükettiğinizde tam bir şifa deposu bir besin olabilir.

Bal özel bileşimi ve antibakteriyel özelliği ile fonksiyonel bir besindir. Pek çok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Bileşiminde yer alan çeşitli vitaminler, mineraller, organik asitler ve enzimler sayesinde sindirimi kolay ve besleyici bir gıdadır. Kalanın yaklaşık yüzde 17’si sudan oluşurken geri kalanı ise; fruktoz, glukoz, maltoz ve sakkaroz olmak üzere şekerlerden oluşmaktadır. İçeriğinde az miktarda protein, bazı B grubu vitaminleri, C vitamini ve çeşitli mineraller de yer almaktadır. Balın içeriğindeki organik asitlerden dolayı asidik bir gıda olan balın pH’sı 3,9’dur. Bal hastalık ve enfeksiyonlara neden olan birçok organizmanın gelişimini engelleyerek hastalıklara karşı önlem almakta etkili bir besindir. İşte Balın faydaları…

Enerji verir

Enerji değeri çok yüksek olan bal, sindirimi kolay bir besindir. Başta çocuklar olmak üzere, sporcular, yaşlılar kısacası yediden yetmişe tüm insanların beslenmesi içerisinde yer almaktadır. Özellikle çabuk enerjiye dönüşen bir besin olmasından dolayı, yüzme, dağcılık, atletizm, basketbol, futbol ve bisiklet yarışları gibi yüksek enerji gerektirecek sporlar ile meşgul olan kişiler rahatlıkla tüketebilir.

Bağışıklığı güçlendirerek bazı rahatsızlıklar karşısında ilaç görevi görür

Bal, binlerce yıldan beri özellikle yara ve yanıkların tedavisinde, cilt rahatsızlıklarında ve mide rahatsızlıklarında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Yapılan birçok çalışmada balın mide ve bağırsak ile ilgili sorunlarda yara ve yanıkların iyileşmesinde antimikrobiyal bir ajan olarak koruma sağladığı görülmüştür. Ballı su düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalığa yol açan toksinlerden kurtulamaya yardımcı olur.

Sindirim sistemine iyi gelir

Sabahları bir bardak ballı ılık su içmek, sindirim sisteminin iyileşmesine yardımcı olur. Mide yanması ve mide ağrısına iyi gelir. Baldaki antiseptik etki ile midenin asitlik seviyesini düşürür. Kalın bağırsağın susuz kalmasını önleyerek kabızlık sorununun önüne geçer.

Kilo vermeye yardımcı

Diyet programlarında sabahları aç karnına içilen bir bardak ballı ılık su, balın içindeki sağlıklı kalori kaynağı olarak bilinen doğal şeker olduğu için şekerli meştubatlara karşı duyulan ilgiye karşı önemli bir besin kaynağıdır.

Güçlü doğal antioksidan kaynağıdır

Bal, bakteri öldürme özelliğine sahiptir. Tüketilen balın özellikle doğal olmasına dikkat edin. Çünkü doğal bir bal bakterilere karşı faydalı olan bir enzim deposudur. Balın içerisindeki antioksidanlar kötü olan serbest radikaller ile savaşmaktadır.

Başa dön tuşu