GüncelTeknoloji

Güney Kore’den açıklama: Kuzey Kore, Japon Denizi istikametine füze fırlattı, ortalık karıştı!

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin Japon Denizi istikametinde kısa menzilli bir balistik füze (SRBM) fırlattığını aktardı.

Kuzey Kore, balistik füzeler için deneme atışlarına devam ediyor. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’nca bir açıklama gerçekleştirildi. Yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore’nin başkent Pyongyang’daki Sunan bölgesinin yerel saatine göre 01.49’da Japon Denizi istikameti yönüne doğru 1 kısa menzilli balistik füze (SRBM) fırlattığı yer aldı. Açıklamanın devamında, “Ordumuz ABD ile yakın temas içerisinde tam bir hazırlık duruşunu devam ettiriyor.”

Sınırda savaş uçakları belirdi

Fırlatma gerçekleşmeden önce Kuzey Kore’ye ait olduğu bilinen 10 savaş uçağının Güney Kore sınırına yakın bir bölgede uçuş yaptığı ve buna karşılık olarak Güney Kore’nin de savaş uçaklarını havalandırdığı öğrenilmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, Güney Kore hava kuvvetlerinin F-35A’nın da içerisinde yer aldığı üstün hava kuvvetleri ile bir acil durum sortisi yürütmekte olduğu ve bir Kuzey Kore askeri uçağının uçuşuna karşılık olarak orantılı bir yanıt hamlesini yaptığını vurguladı.

Başa dön tuşu