Güncel

Gölcük’te Osmanlı dönemi mezar taşları onarılıyor

Kocaeli’de Gölcük Örcün Cami Mezarlığı’nda Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının korunması ve onarılması için çalışma başlatıldı.

KOCAELİ (İGFA) – Gölcük Belediyesi, ilçedeki tarihi eserlerin korunarak gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. Örcün Camisi Mezarlığı’ndaki Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının konservasyon ve restorasyonu için çalışma başlatıldı.

Kocaeli Müze Müdürlüğü, Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Gölcük Belediyesi işbirliğinde başlatılan çalışmayla; Sadece Osmanlı Dönemine ait mezar taşlarının bulunduğu nadide bir mezarlık olan Örcün Keresteci (Haşşam) Hacı Mahmut Camii (16. yüzyıl) Mezarlığı’nda 158 mezar taşı; tek tek temizleniyor. Özel malzeme ve tekniklerle kırılan parçaları bir araya getirilen mezar taşları, orijinal haline kavuşturulmaktadır.

BAŞKAN SEZER ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer; Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Örcün Muhtar Mustafa Uyar ve “Osmanlı Dönemi Gölcük Mezar Taşları” kitabının yazarı Araştırmacı Yazar Ahmet Nezih Galitekin, eserleri yerinde inceledi.

ÜLKEMİZİN TARİHİ BELGELERİ VE TAPULARIDIR.

Çalışmanın önemine değinen Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Osmanlı Dönemi mezar taşları; Yapıldıkları dönemin sosyal ve kültürel yaşamını yansıtmanın yanı sıra; O dönemde kullanılan yazı dili, hüsn-i hat sanatı, hayat – ölüm ve ahirete dair edebiyat ve şiir geleneği, merhumun sosyal statüsü, mesleği ve hatta; Mezhebini ve mezhebini anlayabildiğimiz türban modelleri, Yeniçeri askerlerinin rütbeleri ve askerlik görevleri ile ilgili işaretler, Osmanlı döneminde ölüm gibi çok farklı ve kadim bilgileri içeren, dönemin sanat anlayışını yansıtan tarihi bir belgedir. doğumda veya genç yaşta. “Atalarımızdan yadigâr, ülkemizin tapusu olan, ülkemizin sonsuza kadar Türk-İslam toprağı kalacağının göstergesi olan mezar taşları, devam eden çalışmalarla onarılacak, korunacak ve gelecek nesillere aktarılacaktır.” dedi.

Başkan Sezer, “İlk yapımı 16. yüzyıla kadar uzanıyor; Örcün Keresteci Camisi’nin mezarlığında sadece Osmanlı Dönemi’ne ait mezar taşları bulunmaktadır. Bu bakımdan çalışmanın yazıldığı mezar; Bölgemizdeki ender mezarlıklardan biri. Tekrar; Yeniçeri ve kadı mezar taşları gibi eşsiz mezar taşları da bulunmaktadır. Bu önemli proje için Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük Bey’e ve Kocaeli İl Kültür Müdürü Fatih Taşdelen Bey’e teşekkür ediyorum. “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Başa dön tuşu