Güncel

Gizemli Hepatit Dünyaya Yayılıyor Yeni Pandemi Kapıda Mı?

Gizemli hepatit dünyada nerelerde görüldü? Türkiye’de gizemli hepatit var mı?

Gizemli Hepatit Dünyaya Yayılıyor Yeni Pandemi Kapıda Mı? Japonya’ya sıçrayan Gizemli hepatit korkutmaya başladı. Japonya Sağlık Bakanlığı bir çocuğun tanımlanamayan bir tür olan akut hepatit sebebi ile hastanede tedavi altına alındığını duyurdu.

Geçen Nisan’da ortaya çıkan Avrupa ve ABD’de yayılan sebebi belli olmayan hepatit virüsü Japonya’da ortaya çıktı. Japonya Sağlık Bakanlığı, bir çocukta görülen ve tanımlanamayan belirtileri yakın zamanda diğer ülkelerden bildirilen gizemli vakalara benzer bir tür akut hepatit nedeniyle hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Gizemli hepatit yayılmaya devam ediyor.

Bununla beraber hastanın 16 yaşından küçük olduğu açığa çıkarken cinsiyeti ve ülkenin hangi bölgesinde yaşadığı gibi detaylar ise kamuoyu ile henüz paylaşılmadı. Aynı zamanda Japonya’da çocuklarda görülen hepatit vakalarında bir artış olmadığını belirtildi. Diğer ülkelerdeki durumların izleneceği ve Japonya’da bulunan çocukları içeren hepatit vakaları hakkında detaylı veri toplanacağı ifade edildi. Hastalık mercek altında tutularak incelemeye alınacak.

YENİ PANDEMİ Mİ GELİYOR?

Geçen Nisan ayında İngiltere’de ortaya çıkan ve farklı ülkelere yayılan gizemli bir hepatit virüsü dünyada yeni bir salgın endişesine sebep oldu. ABD ve İspanya’da dahil olmak üzere 169 çocukta tespit edilmişti. Ayrıca 1 çocuğun ölümüne neden olmuştu. Hatta bu virüs sebebi ile 17 çocukta karaciğer yetmezliğine sebep olduğu ve karaciğer nakli yapıldığı ortaya çıktı.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Türkiye’de bugüne kadar olgu bildirilmemesine karşın görülmesi olasıdır. Yapılan testlerle etkenin belirlenemediği sarılık olguları mutlaka ileri araştırma için sağlık müdürlüklerine bildirilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Leblebicioğlu gizemli hepatit hakkında “Gizemli hepatit olgularında bu virüslerin hiçbirisi etken olarak saptanmamıştır. Hasta çocukların bazılarının dışkısında adenovirüs tip 41 saptanmış olup, gerçekten etken olup olmadığı bilinmemektedir. Adenovirüs bağışıklığı baskılanmış çocuklarda hepatite neden olabilir, bununla birlikte sağlıklı çocuklarda bugüne kadar hepatite neden olduğu gösterilmemiştir. Hasta çocukların bir kısmında geçirilmiş Covid-19 hikayesinin olması, Covid-19’un da etken olabileceğini düşündürmektedir” açıklamasına yer verdi.

Aynı zamanda sarılık belirtisi olanların da sağlık müdürlüklerine durumu bildirmeleri gerektiği söylendi. Aynı zamanda bildirilen olgularda karaciğer enzimlerinin yükseldiği, Karın ağrısı, Sarılık, ishal, kusma gibi belirtilerin yer aldığı belirtildi.

Başa dön tuşu