Güncel

Getir Kuryeleri Şokta! Yüzlerce Kişi İşsiz Kaldı

Özellikle pandemi döneminde milyonlarca vatandaşımıza hizmet veren Getir uygulaması da ekonomik krizden nasibini aldı. Ünlü kurye şirketi binlerce kuryenin işine son verileceği açıklandı.

Özellikle korona salgını nedeniyle kapanma günlerinde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılama noktasında adeta hayat kurtaran biz hizmet veren Getir, ekonomik krizden nasibini aldı. Bir dönemin en revaçta olan mesleği olarak gösterilen kuryeler şokta. Binlerce kurye işsiz kalacak.

Pandemi döneminde vatandaşlarımız hem yasaklar nedeniyle sokağa çıkamadı hem de kendilerini korumak adına kapalı ve toplu alanlara girmek istemedi. Bu dönemde en çok sıkıntı yaşanan işlerden biri de alışveriş oldu.

Gündelik ihtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaşlarımız, online alışveriş hizmetlerini tercih etti. Bu dönemde bir anda yıldızı parlayan uygulamalardan biri de getir oldu. Hem market alışverişi, yemek siparişi gibi vatandaşlarımızın bir çok ihtiyacını karşılayan Getir uygulaması, zor günler geçirmeye başladı.

Getir uygulaması o denli rağbet gördü ki, aynı isimle dünyanın çeşitli ülkelerine açılma kararı aldı. Getir uygulaması İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Portekiz ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kurye hizmeti veren bir şirket haline geldi.

Bu hizmet vatandaşlarımız için hem sağlıkların korumak adına hem hayatlarını kolaylaştırmak adına çok çabuk alışılan ve artık hayatın her alanında kullanılan bir uygulama haline gelmişti. Cep telefonlarından yada bilgisayarlarından bir tıkla sipariş veren insanlar, ihtiyaçlarını kapısında teslim alıyor ve kapı dışarı çıkmadan neredeyse tüm tüketim ürünlerine ulaşabiliyordu.

Elbette bu hizmetin de bir bedeli var. Yükselen enflasyon nedeniyle zaten fazlasıyla pahalanan ürünlere daha fazla ücret ödemek istemeyen vatandaşlar, yavaş yavaş online alışveriş uygulamalarını terk ederek, kendi alışverişlerini daha ekonomik şekilde markete giderek yapamaya başladı.

Bunun yanında motorlu kuryelerin kullanmış oldukları benzin fiyatları katlanarak arttı ve artık altından kalkılmaz bir yük halini almaya başladı. Tüm bu ekonomik gelişmeler online alışveriş sektörünün öncü firmalarından Getir’i de derinden etkiledi.

Tüm dünya genelinde hizmet verdiği ülkelerde 32 bini aşkın çalışanı olan Getir, ne yazık ki 4.500 kişiyi işten çıkararak küçülmeye gitme kararı aldığını açıkladı. Getir’in bu kararının altında tamamen ekonomik nedenler yatıyor. Bir dönemin en revaçta olan ve herkesin yapmak istediği motorlu kuryelik artık ne yazık ki o kadar da cazip değil.

Başa dön tuşu