Güncel

Getir Çalışanlarını İşten Çıkarıyor

Getir neden çalışanlarını işten çıkarıyor? Getir hangi ülkelerde var? Getir kaç çalışanını işten çıkaracak?

Dokuz ülkede faaliyet göstermeye başlayan Getir çalışanlarını içten çıkaracağını açıkladı. Getir çalışanların yüzde 14’ünü işten çıkarma kararı aldı. Getir’in aldığı bu kararın nedeni merak edilirken şirketten henüz bir açıklama gelmedi. Getir çalışanlarını neden işten çıkarıyor. İşte konu hakkında merak edilen detaylar…

Getir son zamanların en hızla büyüyen şirketlerinden biri haline gelmişti. Dünyada tüketici ürünlerinin hızlı teslimat iş modelinin benimsenmeye başlaması ile beraber 12 milyar dolar değerleme ile mart ayında yatırım alan Getir, çalışanların yüzde 14’ünü işten çıkarma kararı alması ile şaşırttı. Konuyla ilgili bilgiler edinen bir kaynak Getir’in bu kararı küresel ölçekte ve Türkiye’de artan enflasyonist ortam sebebi ile aldığını ve asıl amacının maliyetleri azaltmak olduğunu belirtiyor. Haber ilk olarak ABD’li yayın kuruluşu Tech Crunch’ta belirdi.

Getir dokuz ülkede yaklaşık 32 bin kişiyi istihdam eden şirket haline gelmişti. Ayrıca 4 bin 480 kişinin işten çıkarma kararı aldı. Getir şu anda Türkiye’deki ana pazarının yanı sıra Almanya, Fransa, İtalya, Portekiz, İspanya, Hollanda, İngiltere ve ABD’de faaliyet göstermektedir.

Son zamanların en çok tercih edilen uygulamalarından olan Getir Reuters’ın ulaştığı şirketse sorulara henüz yanıt vermedi. İddialar hakkında açıklama yapması bekleniyor. Salgın hastalık döneminde kısıtlama tedbirleri sebebi ile yoğun talep ile karşılaşan ve bir yıl içinde yedi Avrupa ülkesine aynı zamanda ABD’ye yayılarak çok hızlı bir büyüme gösteren şirket son olarak Mart ayında 768 milyon dolar yeni yatırım alarak genişlemeye devam etmişti. Hızla büyümesi ile dikkat çeken Getir’in aldığı karar hakkında yetkililerinden bir açıklama gelmemesi de dikkat çekti.

2015 yılında kurulan şirketin kurucusu Nazım Salur’dur. 2019’un ikinci yarısında Getir siparişlerini ikiye katlayarak büyük başarı elde edip dünya geneline yayılmaya başlamıştı. Şirket 2019 yılındaki satışlarından 120 milyon dolar gelir elde etmiştir. Aynı zamanda ilk olarak Avrupa’da İngiltere’ye ardından birçok Avrupa ülkesinde hizmet vermeye başladı.

Başa dön tuşu