Güncel

Gençlere ders öncesi “Günaydın Çorbası”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencilerine yönelik başlattığı “Günaydın Çorbası” geleneğiyle gençlerin güne daha iyi başlamasına yardımcı oluyor. Çoğu ekonomik krizden etkilenen öğrenciler, sabahları bedava çorba verilmesinden çok memnun olduklarını söylüyor.

İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediyesi, derinleşen ekonomik krizden etkilenen gençlere destek olmaya devam ediyor. Üniversite öğrencilerine her gün 6 noktada sıcak yemek dağıtımı devam ederken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Öğrenci arkadaşlarımın kahvaltı yapmadan derse girmesini istemiyorum” diyerek başlattığı “Günaydın Çorbası” geleneği de devam ediyor. , ayrıca devam ediyor. Fahrettin Altay Transfer Merkezi ve Ege Üniversitesi Metro İstasyonu’nda bu yıl hizmete giren Çorba Duraklarında öğrenciler güne sıcak çorba ile başlıyor.

“Her sabah bu sıcak çorbayı ikram etmek bizim için en büyük mutluluk.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Aşçılık Şube Müdürlüğü’nde görev yapan Abdurrahman Aydemir, “Öğrenci arkadaşlarımızın soğuk havalarda güne sıcak çorba ile başlamaları için bu hizmeti veriyoruz. Arkadaşlarımız gece saat 03.00 sıralarında hazırlıklara başlıyor. Her gün farklı bir lezzetle geliyoruz. Çorbalarımız sanki anne eli değmiş gibi evde hazırlanıyor. Belediye Başkanımız Tunç’un daha önce de söylediği gibi devlet babaysa belediyeler de annedir. “Bu sıcak çorbayı her sabah çocuklarımıza, gençlerimize, öğrencilerimize sunmak bizim için en büyük mutluluk” dedi.

“Sanki annemin evindeyiz”

Öğrenci Asude Koyuncu, “Çorbanın tadı çok güzeldi. Evde yapılmış gibi görünüyordu. Sabah çok iyi geçti. “Güzeldi, teşekkür ederiz” dedi. Emirhan Turhan, “Bizim zaten ev yemeğine hasretimiz var. “Memnun olduk” dedi. Öğrenci Özlem Okyay, “Sıcak çorba içip güne güzel başlayıp okula gidebiliriz. İyiydi. Geçen yıl rastladım ama bu yıl düzenli olarak görüyorum. Sanki annemin evindeyiz. Bir özlem vardı ama güzeldi. Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum. “Midelerimize sıcak yemek geliyor” dedi. Ekrem Canbay, “Çorbanın tadı çok güzel. İzmir Büyükşehir Belediyesi gençlere ve öğrencilere destek sağlıyor. Bu bakımdan zaten çok iyi. Fidelya Su, “Sabahları çorba ikramı da güzeldi, sabahları sıcak çorba ikramı da çok güzeldi.” Kahvaltı yapmadan ayrıldım ve aynısı başıma geldi. “Büyükşehir Belediyesi’nin yemek imkanlarını iyi buluyoruz” dedi.

“İzmir’de öğrenci olmaktan mutluyum”

İzmir’de öğrenci olmanın bir ayrıcalık olduğunu ve bu durumdan memnun olduğunu belirten Yusuf Mert, “Sabahları çorba içmek çok güzel. Ezogelin çorbamızı afiyetle içiyoruz. Dışarıdaki bir çorbanın fiyatı en az 50-60 lira. “Burada ücretsiz olması büyük bir avantaj” dedi. Neslihan Cüra da, “Çorba dağıtımının bu saatte olduğunu unuttuk, iyi ki rastladık. Sıcaklığı hissettik. Öğrencilere büyük faydalar sağlar. Derslerin çıkışında ve çıkışında kuyruk var. “Çok popüler” dedi. Sevinç Demirölmez, “Bu benim buradaki ilk yılım. Çorbanın tadı harika ve bedava. İzmir’de öğrenci olmaktan mutluyum. Güzel bir şehir. “Okul iyi, hizmetler iyi” dedi.

Duraklar artırılacak

Öğrencilerin yoğun olarak kullandığı noktalarda hizmet verecek Çorba Duraklarının sayısı artırılacak.

Gündüzleri çorba, geceleri sıcak yemek

İzmir Büyükşehir Belediyesi üniversite öğrencilerini hem sabah hem de akşam yalnız bırakmıyor. Öğrencilerin ekonomik açıdan zor durumda kalmalarını önlemek amacıyla çorba molalarının yanı sıra akşam 17.00 ile 19.00 saatleri arasında kentte 6 noktada sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Ailelerinden uzakta üniversitede okuyan gençler için İzmir’in sıcak bir yuvaya dönüştürülmesi için çaba sarf ediliyor.

Başa dön tuşu