Güncel

Gebze’de özel bireylere çok yönlü merkez

Yoğun bir şekilde devam eden Gebze Engelsiz Yaşam Merkezi’nde kaba inşaat çalışmaları yıl sonunda tamamlanacak.

KOCAELİ (İGFA) – Özel bireylerin her zaman ve her yerde yanında olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, onların sosyal hayata katılımlarını kolaylaştıracak yatırımları bir bir hayata geçiriyor.

Gebze Millet Bahçesi içerisinde 6 bin 751 metrekare inşaat alanına sahip olan Gebze Engelsiz Yaşam Merkezi’nin inşaatı Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı yönetiminde yoğun bir hızla devam ediyor. Özel bireylerin sosyalleşmesi ve gelişimi amacıyla inşa edilen bina, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşam becerileri kazanacağı, özel yeteneklerini sergileyeceği çok yönlü bir merkez olacak.

TUĞLA DUVAR İMALATI

Büyük ilerleme kaydedilen ve yıl sonuna kadar kaba inşaat işlerinin tamamlanmasının planlandığı merkezde, bodrum katında dolgu üretimi yapılıyor. Zemin kat C, D, F bloklarda Ytong ve tuğla duvar imalatları, E blokta zemin kat döşeme betonu dökümü, H blokta ise temel demir imalatları devam ediyor. Bahçe duvarlarının betonarme duvar imalatları devam ederken 1.katın tuğla ve gazbeton bölümüne başlandı.

2 bin 930 metrekare olarak planlanan binanın zemin katında engelli bireylerin kendilerini geliştirebilecekleri, ilgi duydukları ve yetenekli oldukları alanlarda eğitim alabilecekleri atölyeler yer alacak. Buna göre 5 otizm grubu eğitim odası yer alacak. 7 otizm bireysel eğitim odası, duygusal entegrasyon odası, psikiyatri, oyun odası, uygulama evi, bilişim ve resim atölyesi, el sanatları atölyesi, okuma ve oyun atölyesi, dans atölyesi, müzik-mutfak atölyesi, Bay-bayan hidroterapi havuzu (2 havuz güvertesi) 2 adet kreş odası, 3 adet erken çocuk bireysel odası, oyun odası, duyu bütünleme odası, erken çocuk grup odası ve 2 adet uyku odası engelli bireylere hizmet verecek.

AKIL OYUNLARI ATÖLYESİ

2 bin 594 metrekarelik birinci katta spor salonu, bay-bayan ve engelli soyunma duşu, mescit, aile danışmanlığı, psikiyatrist, toplantı odası, arşiv, 4 ayrı derslik, yemekhane, mutfak atölyesi, idari bölüm bulunmaktadır. personel, aile eğitim birimi, idari personel. Okulda veli, elektrik odası, öğretmenler odası, akıl ve zeka oyunları atölyesi, 5 derslik, çok amaçlı salon, kütüphane ve bireysel sınıflar yer alacak.

Başa dön tuşu