Güncel

Gebze Beyaz Kalpler’den 10 parmağında 10 marifet var

1. Geleneksel Aşçılık Yarışması’nın jüri üyesi şefleri, Gebze Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde aşçılık eğitimi alan öğrencilere hayran kaldı. Domates çorbasından Çökertme kebabına kadar şefler ne isterse yaptı.

KOCAELİ (İGFA) –Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Gebze bölgesinde yaşayan gençlerin eğitimsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla hizmete açtığı Gebze Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde çalışmalar sürüyor.

Çeşitli nedenlerle eğitimine devam edemeyen veya sosyal hayatında sorun yaşayan gençlerin eğitim ve gelişimlerine yönelik hizmet veren merkezde 1. Geleneksel Yemek Yarışması düzenlendi.

Bu kapsamda Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Gebze Beyaz Kalpler Eğitim ve Geliştirme Merkezi’nde aşçı yardımcısı kursunda eğitim alan öğrenciler yarışmada hünerlerini sergiledi. Öğrencilerin hazırladığı leziz yemekler usta şeflerinki kadar güzeldi. Yarışmanın jüri üyelerini ünlü şef ve yazar Rüzgar Sünbül ile şef Uğur Girdik oluşturdu.

YEMEKLER JÜRİYE SUNULDU

1. Geleneksel Yemek Yarışması heyecanı Gebze Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde yaşandı. Merkezde aşçı yardımcısı eğitimi alan öğrenciler öncelikle A ve B olmak üzere iki gruba ayrıldı. Öğrencilere Gebze Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi personeli de eşlik etti. Her gruba menüyü hazırlamaları için 90 dakika süre verildi. Öğrencilerden domates çorbası, közlenmiş patlıcan salatası, paçanga böreği, çertme kebabı, roka salatası ve keşkül yapmaları istendi. Yarışma sırasında öğrenciler şeflerden tüyolar aldılar ve birbirinden leziz yemekler hazırladılar. Yemeklerin tamamını pişiren öğrenciler, daha sonra birbirinden güzel ve leziz yemekleri jüriye sundu.

Dostça ve kıyasıya bir rekabete sahne olan yemek yarışmasında jüri üyeleri, öğrencilerin hazırladığı yemeklerin tadına baktı ve puan verdi. Heyecanlı bir bekleyişin ardından açıklanan sonuçlarda B Grubu 424 puanla birinci oldu. İkinci olan A Grubu ise 406 puan aldı. Yarışma sonunda kazanan takıma şefler tarafından madalya ve hediyeler takdim edildi. Öğrenciler, şeflere teşekkür etmek amacıyla cam boncuk atölyesinde hazırladıkları çerçeveleri hediye etti.

Başa dön tuşu