Sağlık

GDO zararlı mıdır?

Genetiği değiştirilmiş organel açılımı ile GDO,  günümüzde sıklıkla anılmaktadır. Genetik değiştirilme işlemi biyoçeşitlilik sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Farklı gen dizilimine sahip ürünlerin genleri birleştirilerek yeni bir gen elde edilmesi işlemidir. GDO kullanımı düşünüldüğü kadar zararlı mıdır?

GDO NEDİR?

Gıda kavramı oldukça geniş bir tanıma sahiptir. Tüketime sunulan gıdalar denildiğinde bitkiden yeme, yemden hayvana, hayvandan tüketilen pek çok hazır gıdaya birçok üründen bahsedilmektedir. Hayvanların tüketmiş olduğu yemden kaynaklı da insan sağlığı olumsuz etkilenebilir, bitkiler için kullanılan tarım ilaçlarının tüketilmesinden kaynaklı hastalıklar da ortaya çıkabilir.

GDO Ve Pestisit

Tarım elverişliliğini arttırmak amacıyla kullanıma sunulan pek çok ürün bulunmaktadır. Bunlar tarım ilaçları adıyla bilinen pestisitler veya halk arasında tükettiğimiz zaman bizim de genetiğimizle oynanacağına inanılan GDO gibi ürünlerdir. Aslında doğada kullanılan birçok pestisit kalıntısı, insan vücuduna GDO kullanımından daha çok zarar vermektedir.

GDO’nun hayatımıza girmesi

GDO 1973 yılında yaklaşık, 49 yıldır hayatımızda olan aslında yeni karşılaşmadığımız bir kavramdır. Medyanın etkisi ve insanların yanlış bilinçlenmesi sonucunda,  GDO’nun insan genetiği ile oynandığına ve bizler için ölümcül olduğuna inanılmaktadır.

GDO’nun Zararları

GDO kullanımının insan sağlığı ve ekolojik denge olumsuz sonuçlanması mümkündür. Bu zararlardan biri, ürünün ortam koşullarına daha iyi adapte olması amacıyla ürünün genetiğinin değiştirilmesidir. Genetiği değiştirilmiş ve ekimi yapılmış ürünün yeteri kadar izole edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Tozlaşma yoluyla bulaşabilen GDO izole edilmemiş ortamda yayılabilmektedir. Bu durum istenilen koşullara uyum sağlayan ürünün yayılması ve çeşitliliğin azalmasına sebep olmaktadır. Çeşitliliğin azalma ve hatta yok olma ihtimali de bulunmaktadır. Çeşitliliğin yok olması ile birlikte ortam koşullarına adapte olamayan bazı ürünlerde uyum sağlamak için bazı pasif genlerin ortaya çıkması ve zararlarının bulunması da bir başka olasılık arasındadır. Bu pasif genlerin zararlı olması ile bilinmeden tüketime sunulan ölüm, kanser gibi riskler bulunabilmektedir. Kısacası GDO kullanımın hem yararları hem de zararları bulunmaktadır fakat GDO kullanımı insanların genetik yapısı ile oynamaz.

Başa dön tuşu