Güncel

Gaziantep’te KOBİ buluşması

KOBİ’lerin büyüme potansiyellerini hayata geçirebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazanmalarına odaklanan İşimi Yönetebiliyorum Programı, Anadolu’daki KOBİ’lerle Gaziantep’te buluşmaya devam etti.

GAZİANTEP (İGFA) – Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında, 30 banka ve e-para kuruluşunun desteğiyle hayata geçirilen İşimi Yönetebiliyorum Programının dördüncü etkinliği 5.yılında Gaziantep’te düzenlendi. Güneydoğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu’nun (GÜNSİFED) ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Gaziantep Valisi Kemal Çeber ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra kamu, yerel yönetim, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Türkiye’nin küresel rekabette hedeflediği atılım için yüksek teknoloji kaldıracını daha etkin kullanması gerektiğini belirterek, “Yüksek teknoloji kullanımı, katma değeri yüksek üretim ve markalı üretimle dış ticaret açığımızı azaltmak” dedi. İhracat, son 100 yılda dünya ekonomisinden aldığımız yüzde 1’lik paydır.” Yüksek teknoloji ihracatında payımızı artırmak ve yüzde 3 barajını aşmak bizim elimizde. 270 milyar dolarlık dijital dönüşüm potansiyeli, dijital ekonomiye hızlı adaptasyonla yaklaşık 3,5 milyon KOBİ’miz için çok önemli fırsatlara işaret ediyor. Bu noktada KOBİ’ler için yeni ekosistemler oluşturmalı, yatırım ortamını iyileştirmeli ve KOBİ’lerin verimliliğini artırmayı gündemimizin en üst sıralarına koymalıyız. Beş yıldır Anadolu’nun dört bir yanından binlerce KOBİ’ye ulaştığımız İşimi Yönetebiliyorum Programımızla bu sürece katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

GÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Aşnük, şunları söyledi: “Ülkemizin önemli üretim merkezlerinden biri olan şehrimiz, verdiği önemli dış ticaret fazlasıyla rekabet gücünde 44’üncü sırada yer alıyor. Bu durum, sanayi üretimi, ihracat sektörleri ve finansal fırsatlarda güçlü bir performans sergilerken, katma değer ve verimlilikte iyileşmeye ihtiyacımız olduğunun göstergesi. Bu ihtiyacı karşılamanın yolu da KOBİ’lerimizin potansiyelini yüksek verimliliğe odaklamaktan geçiyor. Bu nedenle şehrimizi kalkındırmak için KOBİ’lerimizin potansiyelini ön planda tutuyoruz. “Ekonominin ana gücü olan KOBİ’leri, dönüşüm süreçlerine adapte etmek için alanında uzman eğitmenlerle bir araya getiren İşimi Yönetebiliyorum Programı, KOBİ’lerimizin yarattığı değeri artırarak dönüşüm yolculuklarına rehberlik ediyor, “dedi.

Başa dön tuşu