Güncel

Gardiyanları taşıyan otobüse saldırı: 1 kişi öldü

Bursa’da gardiyanları taşıyan otobüste Çarşamba günü meydana gelen patlamada bir kişi öldü, dört kişi de yaralandı.

Bursa’da gardiyanları taşıyan otobüste Çarşamba günü meydana gelen patlamada bir kişi öldü, dört kişi de yaralandı. Yerel saatle 07.30 sıralarında patlama araçta meydana geldiğinde, servis otobüsü Gardiyanları iş yerlerine taşıyordu. Bursa valisi yaptığı açıklamada, “bir personeli” öldüren patlamaya “muhtemelen el yapımı” bir patlayıcının neden olduğunu söyledi. Vali Yakup Canbolat gazetecilere verdiği demeçte, yaralılardan birinin durumunun kritik olduğunu söyledi.

Araç, Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesinde bir yerleşim bölgesinden geçiyordu. Uzaktan kumandalı olduğuna inanılan ve yol kenarına bırakılan patlayıcı infilak ettiğinde, metro istasyonu yakınındaydı. Sürücü, otobüsü olay yerinden yaklaşık 100 metre (109 metre) uzakta durdurmayı başardı. Tüm camları kırılan otobüste büyük hasar oluştu.

İki potansiyel güvenlik tehdidi olan PKK ve DEAŞ’ı hedef alan yaygın bir terörle mücadele kampanyası sayesinde, büyük şehirlerdeki terör saldırıları günümüzde nadir görülüyor. Son büyük çaplı terör saldırıları 2017’de İstanbul’da bir gece kulübünde yeni yıl kutlamaları sırasında DEAŞ’lı bir saldırganın 39 kişiyi öldürmesiyle meydana geldi. İstanbul’un güneyinde yer alan ve ülkenin en kalabalık dördüncü ili olan Bursa, PKK’nın yıllardır sürdürdüğü terör eylemlerinden ve DEAŞ’ın İstanbul ve başkent Ankara’daki kalabalık bölgeleri hedef aldığı bir dizi terör saldırısından kurtuldu. 27 Nisan 2016’da Bursa’nın göbeğinde Ulu Camii ile tarihi bir kapalı çarşı arasındaki bölgeyi hedef alan intihar bombacısı, yoldan geçen çok sayıda kişinin yaralanmasına neden oldu. Saldırıyı PKK ile bağlantılı bir grup üstlendi.

Başa dön tuşu