Magazin

Gain’in Yeni Dizisi Cezailer Çok Dikkat Çekici

Türk dizilerinin hızına kimse yetişemiyor. Dijital platformlarda da yer alamaya başlayan Türk dizileri bütün dünyanın da dikkatini çekmeye devam ediyor. Şu sıralar Gain’de yayınlanacak olan yeni dizi Cezailer de en çok merak edilenler arasında.

Dizinin başrollerini Yiğit Özşener ve Rıza Kocaoğlu paylaşıyor. Kadrosundaki isimler kadar dizinin hikayesi de oldukça dikkat çekici. Dizi 1969’da Amerika’da yapılan bir psikoloji deneyini Türkiye’de bir psikoloğun yapmaya çalışmasını anlatıyor.

En Sarsıcı Bilimsel Deneylerden Rosenham

Rosenham deneyi 1969 senesinde bir Amerikan psikiyatri kliniğinde yapılıyor. Aslında birden fazla psikiyatri kliniğinde yapılıyor çünkü ünlü psikiyatr Rosenham bu deneyi yedi arkadaşı ile birlikte yapıyor. Bu sekiz psikiyatr Amerikan’ın farklı psikiyatri kliniklerinde hasta gibi yatmaya başlıyor.

Deneyin amacı buralardaki doktorların ve psikiyatrların hasta olmayan bu sekiz kişiyi diğer hastalardan ayırt edip edemeyeceğini anlamaya çalışmaktır. Hayal Köseloğlu, Esra Sezen Birgin gibi kadın oyuncuların yer aldığı dizide tiyatrodaki başarılı performanslarıyla beğenilen Onur Ünsal ve Şerif Erol gibi deneyimli oyuncular da bulunuyor.

Psikiyatri Kliniğinde Hapsolma

Dizide Rosenham karakterinin ismi Mert Güngel. Yiğit Özşener’in canlandırdığı Mert Güngel bir psikiyatri kliniğinde sadece iki hafta kalmayı planlar ve oraya yerleştirilir. Ancak işler planladığı gibi gitmez ve bu ziyaret çok daha uzun sürer.

Buradaki psikiyatri kliniğinde mahsur kalan psikiyatr bir daha buradan çıkamayacaktır. Zaman içinde her yolu deneyen Güngel artık bir psikiyatr gibi davranmayı da bırakır. Tek hedefi bu hastaneden kaçmak haline gelir.

Ceza Ehliyeti Olmayanlar Arasında Nasıl Yaşanır?

Mert Güngel’in kaldığı hastane Alzheimer, manik depresik, şizofrenik hastalarla doludur. Bu hastaların hiç birisinin cezai ehliyeti yoktur. Dolayısıyla yaptıkları hiçbir şeyden dolayı cezalandırılamazlar. Ancak olaylar gittikçe ağır ceza gerektiren cinayetler ve yaralamalarla iyice karışacaktır. Mert Güngel kendisini çok tehlikeli bir keşmekeşin içerisinde bulur.

Dizinin senaryosu çok katmanlı olarak tasarlanmıştır. Hastalar ve psikiyatrlardan yola çıkarak zamanla asıl hastanın ya da asıl normalin ne olduğu sorgulanır hale geliyor. Gerçek hastaların arasında kalan psikiyatr için durum karmaşıklaştığı gibi genel olarak hasta olan ve olmayan arasındaki ayrım da giderek zorlaşıyor.
Dizideki Mert Güngel’in kaldığı hastanede klinik şefi rolünü Rıza Kocaoğlu canlandıracak. Kocaoğlu’nun canlandırdığı Menderes ve Özşener’in canlandırdığı Mert arasında dizinin asıl çatışması devam edecek. Ancak dizideki çatışma aynı zamanda bütün karakterler üzerinden çok katmanlı bir şekilde devam edecek.

Dizinin Oyuncu Kadrosu

Esra Sezen Bilgin dizide gözüpek ve her zaman doğrudan konuşan, lafını esirgemeyen bir psikiyatrı canlandırıyor. Cezaş ehliyeti olmayan hastalara bakan hemşireyi ise Hayal Köseoğlu canlandırıyor. Cem Zaynel Kılıç, Üshan Çakır, Görkem Kasal ve Hakan Karsak da dizinin diğer oyuncuları arasında yer alıyor. Senaryo koltuğunda Murat Can Oğuz ve Ayberk Kasal’ın oturduğu dizinin yönetmeni de Murat Can Oğuz olacak.

Hikâye Merakla Bekleniyor

Dizinin hikayesi hem gerçek hem de oldukça çarpıcı bir hikâye. Ayrıca akıl hastalığının sorgulandığı ve gerçek hayatta rasyonel davranmanın ne kadar zor olduğunun bir daha ispatlandığının dizinin çok katmanlı senaryosu da oldukça ilgi çekici.

Başrollerde de Yiğit Özşener, Rıza Kocaoğlu ve Onur Ünsal gibi isimler yer alınca Cezailer tabi ki en çok merak edilen orijinal dizilerden birisi olacak. Henüz yayına girmeyen dizinin çekimleri başladı. Ne zaman yayınlanacağı ise çok merak ediliyor. Bakalım Gain’deki dizi başarılı olacak mı ve seyircilerin ilgisini çekmeyi başaracak mı?

Başa dön tuşu