Güncel

Formula 1’de 33 pilot arasında tek… Yurtdışında temsilde ise ilk kadın

İtalya’da otomobil yarışlarının zirvesi olarak kabul edilen TCR İtalya Şampiyonası, Cumhuriyetin 100’üncü yılıyla aynı dönemde İtalya’nın ünlü Formula 1 pisti Imola’da düzenlendi.

İSTANBUL (İGFA) –Doritos Marka Müdürü olarak görev yapan Seda Kaçan, İtalya’nın ünlü Formula 1 pisti Imola’da düzenlenen yarışlarda ilk üçe girerek, Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde İtalya’da Türk bayrağını dalgalandırdı.

Yarışa katılan 33 pilot arasında tek kadın pilot olan Seda, otomobil sporları pist branşında Türkiye’yi yurt dışında temsil eden ilk kadın oldu.

“Yeterince istersen, önünüze hiçbir engel çıkamaz!” Mesajını veren Seda Kaçan, kendi hikayesini şöyle özetledi:

“Genç kadınların %62’si hayallerinin önünde engeller olduğuna inanıyor. Üzücü gerçek şu ki, bu engellerin bazıları gerçek, bazıları ise yerleşik kalıplardır. Ve bu kalıpları kırmak bizim elimizde! Yarış pilotu olma hayalimden bahsettiğimde herkes bana neden yapamadığımı söyledi. “Kimseyi dinlemedim, pes etmedim ve cevabımı ülkemiz adına aldığım kupalarla verdim.”

Kaçan, 2024 yılında da Türkiye’yi yurt dışında temsil etmeye devam etmeyi ve motor sporlarında kadınların temsilini güçlendirmeyi hedefledi.

Başa dön tuşu