Ekonomi

FED faiz kararı öncesi Altın fiyatları çakıldı

FED faiz kararı öncesinde Altın fiyatları düştü. 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü açıklanacak olan FED faiz kararında faiz artırımına gideceği yönde oluşan beklentiler nedeniyle Spot altın piyasasında ONS altın fiyatının düşmesine neden oldu.

FED faiz kararı beklentileri, on yıllardır görmediğimiz enflasyon seviyeleri göz önüne alınarak faiz oranlarını 4 Mayıs 2022 çarşamba günü yükseltmesi bekleniyor. Bu karar, ekonomideki hemen hemen her şeyi etkileyecek son derece önemli bir politika kararıdır.

Spot altın, Çarşamba günü sona erecek olan iki günlük ABD Merkez Bankası toplantısı öncesinde Pazartesi günü %2’nin üzerinde düştü. ABD merkez bankası yetkilileri, faiz oranlarının 50 baz puan artırılacağını ima etti, bu da yatırımcıları faiz getirmeyen altından uzaklaştırmış olabilecek bir gelişme.

Piyasalar için çok önemli bir haftanın başlangıcında, ABD Merkez Bankası’nın yıllardır ilk kez ABD faiz oranlarını artıracağını açıklayacağı bu haftanın başında, ons başına 1896 dolar seviyelerinde istikrar kazandı. Faiz oranlarını artırma yolunda bankaya yönelik herhangi bir sert ton altın fiyatına daha fazla zarar getirecektir.

Altın %2,09 düşüşle ons başına 1,857,64 dolara geriledi. Gümüş aynı anda %2.58 düşerek ons ​​başına 22.18 dolardan satıldı.

Platinum %0,91 kayıpla 9:43 ons başına 930,52 dolardan el değiştirdi. Paladyum aynı anda %2.88 düşüşle ons başına 2.253,42 dolara geriledi.

FED faiz kararı ne zaman?

ABD Merkez Bankası (FED) mayıs ayı toplantısı 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Yapılacak olan toplantıda faiz artışı beklenirken Altın, dolar ve birçok alanda ekonomik değişikliklerin yaşanacağı FED faiz kararı açıklanacak.

Altın Fiyatları Düşüyor

ABD dolarının keskin gücü, son yedi seansta ons başına 1872 dolar seviyelerine ulaşan kayıplarla altın piyasasının satışını harekete geçirmeye son zamanlarda çok katkıda bulundu. Bu, iki buçuk ayın en düşük altın fiyatı. Doların gücü Cuma günü durdu, bu nedenle altının fiyatı telafi etmeye çalıştı, ancak kazançları ons başına 1920 dolar seviyesini geçmedi.

Genel olarak, Altın fiyatı haftalık ve aylık bir kayıp kaydedecektir. Bununla birlikte, altın fiyatları bu yıl 2022’ye kadar %4’ten fazla arttı. Altın fiyatları haftalık yaklaşık %1 ve aylık yaklaşık %0,8 düşüş kaydetti. Altın fiyatlarına kardeş emtia olan gümüşün fiyatı ise Mayıs ayında 23 dolar seviyesinin üzerinde kalmayı hedefliyor. Gümüş fiyatı geçen hafta %3.95 ve Nisan ayında %6’dan fazla düştü. 2022 yılının başından bugüne kadar gümüş fiyatları yüzde 0,5 oranında düştü.

ABD para biriminin belli başlı para birimleri karşısındaki performansını ölçen ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) 103,67’den açılıştan 103,25’e düşmesiyle, altın fiyatları doların zayıflığından yararlandı. Daha zayıf bir dolar, dolar fiyatlı emtialar için faydalıdır çünkü yabancı yatırımcılar için daha ucuza satın almalarını sağlar.

Altının kazançları, 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin %0.047 artarak %2.91’e yükselmesiyle birlikte tahvil piyasasındaki artışla sınırlandı. Bir yıllık Hazine getirileri %0.073 artarak %2.074’e, 30 yıllık getiriler ise %0.039 artarak %2.968’e yükseldi.

Sarı metal – altın – geri dönüşü olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini arttırdığı için daha yüksek oranlı bir ortama duyarlıdır.

Altın fiyatları da, PCE fiyat endeksinin Mart ayında yıllıklandırılmış %6,6 oranında artmasıyla birlikte yüksek enflasyon nedeniyle yükseldi. Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de Mart ayında aylık %0,9 arttı. Personel maliyetleri ilk çeyrekte %1.4 artarak %1.1’lik piyasa beklentilerini aştı.

Diğer metal piyasalarında, bakır vadeli işlemleri pound başına 4.4105 dolara yerleşti. Platin vadeli işlemleri %1.45 artışla ons başına 924.30 dolara yükseldi. Palladyum vadeli işlemleri ons başına 2.298.50 dolara sıçradı.

Altın fiyatlarının teknik analizine göre: Yakın vadede ve saatlik grafik performansına göre altın fiyatının azalan bir kanal oluşumu içerisinde işlem gördüğü görülüyor. Bu, piyasa duyarlılığında kısa vadede hafif bir düşüş ivmesine işaret ediyor. Bu nedenle, ayılar mevcut düşüş momentumunu 1.873 dolara veya daha düşük 1.853 dolara doğru sürmeye çalışacaklar. Öte yandan, boğalar, 1.931 dolar civarında yaklaşık 1.909 dolar veya daha yüksek olan genişletilmiş kurtarma karlarını hedefleyecek.

Uzun vadede ve günlük grafikteki performansa göre, XAU/USD fiyatının XABCD dönüş formasyonunun oluşumunu tamamlama yolunda olduğu görülüyor. Bu, ayıların değişken bir piyasada fiyatı kontrol etme girişimini gösterir. Bu nedenle, ayılar mevcut aşağı yönlü hareketi ons başına 1.838 dolara veya daha aşağısına 1.789 dolara genişletmek isteyecekler. Öte yandan, boğalar uzun vadeli karları tekrar ons başına 1.951 dolar veya üzerinde 2000 dolardan hedefleyecek.

Başa dön tuşu