Ekonomi

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak, 2022 FED toplantısı

Dünyanın merakla beklediği FED faiz kararı 2022 ne zaman açıklanacak? Amerikan Merkez Bankasının faiz kararı ne zaman ve hangi gün ilan edilecek, işte ekonomi özel haberimiz.

Pandemi sonrasında tüm Dünya’da zorlanan tedarik zincirini etkilenmiş piyasalar Rusya Ukrayna savaşı ile birlikte çok daha gergin bir hal almış iken Fed faiz kararının nasıl olacağı herkes tarafından çok merak ediliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Nisan ayı faiz kararının açıklamasına da az bir zaman kala birçok yerli yatırımcı merkez bankalarının faiz kararlarını merakla bekliyorlar.

Amerikan Merkez Bankası Mart ayında açıkladığı faiz kararı ile birlikte 2018’den bugüne ilk kez faiz artırma kararı almış olması önemli bir etki yaratmıştı. Şimdi tüm dünya FED’in yeni faiz kararını bekliyor.

FED Nisan Ayı Faiz Toplantısı Tarihi

Amerikan Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan karar toplantısı 3 -4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. FED’in faiz kararlarını açıkladığı karar toplantıları iki ayda bir olarak gerçekleştirilmekte.

Faiz Kararı Ne Olacak?

Uzmanların tahmin etmekte en çok zorlandığı ekonomik dönemlerden birisinin içerisinde yer aldığımız bugünlerde, Amerikan Merkez Bankasının faiz kararı oldukça merak ediliyor.

FED’in yeni para politikasında “hızlı ve düzenli” sıkılaşmaya gideceği kaygıları ile negatif bir hava oluşmuş olsa da toplantıdan çıkacak kararı kestirmek oldukça zor.

Rusya ile Ukrayna arasında süre gelen savaşın seyri, dünya ekonomisinin gidişatı risk algısını beslemeye devam ediyor.

Yükselen enflasyonu da dizginlemek adına para politikalarında FED’in sıkılaşmaya gitmeyi sürdürmesi bekleniyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara bakılacak olursa FED’in faiz artırımına devam edeceği düşüncesi ön plana çıkıyor.

Konu ile ilgili Kansas City Fed Başkanı Esther George; “ Bence 50 baz puanlık faiz artırmı, diğer şeylerler birlikte dikkate almamız gereken bir seçenek olacak. Bilançonun politika faizi artışlarıyla birlikte nasıl harekete edeceğini düşünmeye çok odaklandım” açıklamasında bulundu.

Ekonomistler ise FED’in yüzde 80 ihtimalle Mayıs ayı kararlarında 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğini düşünüyor.

Başa dön tuşu