Güncel

Fed Başkanı Jerome Powell açıkladı! Faiz Artışı Devam Edecek

Fed başkanı yapacağı açıklamayla faiz oranlarını açıklayacak! Bu, açıklanacak verilere bağlı olacak. Fed Başkanı Jerome Powell, 28 yıl aradan sonra ilk kez faiz oranlarını 75 baz puan artırdı, kararın ardından açıklama yaptı. Powell, enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu ve hızı verilere bağlı olacak olan faiz artırımlarının devam edeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Powell şu ifadeyi kullandı:

En son ki enflasyon ile istihdam sonuçlarının ardından daha agresif olan faiz artırımlarının uygun olacağına inanıyoruz.

Fiyat istikrarını sağlama sorumluluğumuz var. İş piyasasına yardımcı olmak için enflasyonu aşağı çekmek önemli. Bir sonraki toplantıda 50 baz puanlık veya 75 baz puanlık bir faiz artırımı olasıdır. Bu, açıklanacak verilere bağlı olacaktır. Enflasyon riskleri yüksek kalmaya devam ediyor.

Fed, fiyat istikrarını sağlamak için ihtiyaç duyduğu araçlara sahiptir. Bilançomuzu önemli ölçüde küçültüyoruz, arz kıtlığı beklenenden daha kötü ve fiyat baskıları zaten yaygın. Enflasyon düşerken işsizlik oranı %4,1’e çıkarsa bunun başarılı bir sonuç olacağını düşünüyorum. “Enflasyonun düştüğünün kanıtını görmeden zafer ilan etmeyeceğiz” Enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar görmeden zafer ilan etmeyeceğiz. Geniş çaplı bir ekonomik yavaşlama belirtisi yok. Bir durgunluk yaratmaya çalışmıyoruz. Çekirdek enflasyon bize farklı bir gelişme gösteriyor ama kanun bize manşet enflasyona bakma görevini veriyor. Bu nedenle manşet enflasyona odaklanıyoruz. ”

Başkan Açıkladı!

Bugün küresel piyasalarda Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın açıklaması dikkat çekerken, ülke veri yoğun bir gündem izleyecek. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) dün güncellenen Dünya Ekonomik Görünümü (DEG) raporu ve ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki zirveden yapılan açıklamalar borsada ilgi görürken, bugünün odak noktası yatırımcılar oldu. Powell’ın konuşması.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, bugün saat 17.00’de ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne ekonomi ve para politikası hakkında altı aylık bir rapor sunacak. Powell’ın konuşmasının ardından soruları yanıtlayacak ve ticaret savaşının dünya ekonomik gündemine etkisine ilişkin görüşlerini paylaşması bekleniyor.
Fed Başkanı Jerome Powell yaptığı son dakika açıklamasında, “Aralık toplantısında varlık alımlarının azaltılmasını görüşmeyi bekliyorum. Bu noktada bir karar vermemiz gerekiyor. Dolayısıyla, Varlık alımlarımızı azaltmayı düşünmenin uygun olduğunu düşünüyorum. Belki bu kararı birkaç kez vermeliyiz. Bir ay önümüzde olabilir. Bir sonraki toplantımızda tartışacağımız şey bu. “diye ifade etti.

Gözler FED’e Çevrildi!

IMF’nin DEG raporunda küresel büyüme tahminleri değişmezken, ABD ile ticaret ortakları arasındaki gerilimin küresel ekonomiyi rayından çıkarabileceğine dair uyarılar vardı. Uluslararası Para Fonu baş ekonomisti Maurice Obstfeld de ABD’nin ticaret savaşından en çok etkilenen ülkelerden biri olacağına dikkat çekti. ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zirveden sonra yaptıkları açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeye istekli olduklarını açıkladılar.

Analistler, Jerome Powell’ın konuşma sonrası soru-cevap bölümündeki açıklamasının önemli olduğunu ve bankanın her üç ayda bir oranları artırmanın doğru olduğunu savunmasının beklendiğini söyledi. Powell’ın açıklamasında analistler, ticaret savaşının bankanın faiz politikasını etkileyip etkilemeyeceğine dair ipuçları arayacaklarını belirterek, ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanımına ilişkin verilerin de bugün izleneceğini sözlerine ekledi. Analistler, yurt içi sanayi üretim endeksi, kısa vadeli dış borç istatistikleri ve konut fiyat endeksine ilişkin verilerin bugün izleneceğini belirterek, Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamasının yurt dışı piyasaların odak noktası olacağını kaydetti.

Başa dön tuşu