Güncel

Fatih Dönmez’den Karadeniz Gazı Hakkında Açıklama

Karadeniz’de keşfedilmiş olan 540 milyar metreküplük doğalgazın evlere getirilmesi için İlk Adımlar atılmış durumda. Gazı taşıyacak olan Borular bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile beraber düzenlenmiş olan törenle birlikte denize döşenmeye başlandı. Tören sonrasında TRT Haber Özel yayınına konuk olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yapmış olduğu açıklamada Karadeniz döşeme projesine ilişkin ayrıntıları kamuoyu ile paylaşırken keşfedilmiş olan gazın fiyatları olacak etkisine de değindi.
Sarılacak olan Karadeniz kazı vatandaşın cebine ne şekilde yansıyacak sorusuna cevap veren Fatih Dönmez şu ifadeleri kullanarak açıklama yaptı. Karadeniz kazı vatandaşa çok daha uygun bir şekilde ulaştırılacaktır diye ifade etti. Bugünkü doğalgaz fiyatlarına bakıldığında Karadeniz gazı çok daha uygun bir şekilde vatandaşa ulaşacak gibi görünüyor ve bu hedefleniyor dedi.

Karadeniz Gazı Vatandaşa Uyguna Ulaştırılacak

Hem devlet olarak hem vatandaşımız olarak iki tarafta kazanacak. Yıllardır yerli kaynağı petrole ve gaza bu ülke Hasret bir şekilde beklemekte. Hem devlet olarak hem de vatandaş olarak biraz daha sabırlı bir şekilde bekledikten sonra Bunun karşılığını vatandaşımızda devletimizde hep beraber almış olacağız. Bazı zamanlarda bize diyorlar ki gazı buldunuz ama hala doğalgaz fiyatlarında bir indirim olarak faturalara yansımadı diye. Gazı bulduk Fakat daha onu çıkarma aşamasındayız. Çıkarma işlemi bittikten sonra üreteceğiz ve sisteme basacağız bu şekilde vatandaşın cebine indirimli olarak yansıyacaktır. Daha sonra bunları konuşmaya hep birlikte vaktimiz olacak. Vatandaşımız bu konuda müsterih olsun. Çıkarılmış olan Karadeniz gazında faydayı 84 milyon insanımız hissedecek ve bunu görecek. Bu gaz Türkiye’nin ve hem devlet olarak hem de vatandaş olarak hepimizin. İnsanımız bu gazı mutfağında kullandığı zaman bunu çok güzel bir şekilde hissedecek.

Evlerde kullanılmış olan gazın hepsi Karadeniz’den üretilecek olan gaz ile temin edilecek

İlk üretimi günlük 10 milyon metreküp olarak başlatacağımız Karadeniz gazını ikinci fazla ise 40 milyon metreküpü hedeflerimize koyduk. Ilk fazdaki gelen veliler daha sağlıklı hedefler belirlemiş olacak. 25 ya da 30 yıl süre ile konutlarda kullanılan gazın hepsi Karadeniz’de keşfettiğimiz gazdan üretimi gerçekleşecek. Vatandaşımızın rahatını konforunu cebi Bizim için her şeyin başında geliyor. Çıkarılmış olan bu gaz bir sanayi tesisinde de belki yakılabilir ama bunu karşılama oranları olarak bir mukayese yapmış oluyoruz.

Karadeniz Gazının İşlemleri Tamamlandıktan Sonra Akdeniz’e Yeniden Bakılacak

Yerin altını araştırma çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Bir de Karadeniz’in formasyonunu tekrardan değerlendirme imkânı bulmuş durumdayız. Daha öncelerde yapılmış olan çalışmalar zaman zaman olmuştur. Fakat o çalışmalarda bir keşif olayına rastlanmamıştı. Şimdilerde ise o bölgelerde tekrardan çalışma yürütülmeye devam ediyor. Doğalgaz arama konusu Akdeniz’de de başlamış durumda. Karadeniz gibi bir keşif ile sonlanmamıştı Ama önce işaretlerin geldiği sondajlarımız zaman zaman olmuştu. Karadeniz’deki uygulanan programı yoğunluğu sebebi ile gemilerimiz şu an için burada çalışma gerçekleştiriyor.

Daha sonralarında Akdeniz’e yeniden detaylı bir şekilde bakılacaktır. Karadeniz’de keşfi gerçekleşen gazın üretilip vatandaşın Kullanıma sunulması kesintisiz çalışmalar devam ediyor. Bu süreç bitiminde hem vatandaşımız hem de Devletimiz kazançlı çıkacak. Doğalgaz konusunda dışarıdan enerji ihtiyacımızı azaltacak olan Karadeniz gazı Türkiye için büyük umutlar vadediyor. Gelecek senelerde konutlarda artık Karadeniz gazı kullanılmaya başlanacak. Bunun için devlet olarak biz elimizden geleni kararlı istikrarlı bir şekilde uyguluyoruz. Vatandaşlarımızın bu süreci sabır ile bekleyip bizlere bu şekilde destek olmalarını istiyoruz.

Başa dön tuşu