Ekonomi

EYT konusunda Bakan Bilgin tarih vererek kendi modelimizi oluşturacağız açıklamasında bulundu

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunun çözülebilmesi için ortam hızlanırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in, ne Finlandiya, ne Almanya gibi ülkelere bakacağız diyerek kendi modelini oluşturacaklarını belirten Bakan Vedat Bilgin, Aralık ayı içerisinde konunun kesinlikle çözüleceğini vurguladı.

Ankara’da emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşlara yönelik çözüm trafiği hızlandırıldı. EYT vatandaşları bir araya gelerek bir platform oluşturmuşlardı. Bu platform üyelerinden oluşan bir heyet, önceki gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya gelerek EYT’nin bu yılın sonuna kadar çözümlenmesi için söz aldılar.

EYT Platformu Üyesi Mehmet Ali Çelik, görüşmelerin olumlu geçtiğinden bahsederek

EYT içerisinde bulunan, stajından aylık bağlama oranına, doğum borçlanmasından Bağkur prim borçlanmasına kadar bütün konuları masaya yatırarak çözüm yollarını dile getirdiklerinden bahsetti.

Bakan Bilgin bu konuda 3 milyon kişinin mağdur olduğunu, bunlardan 2 milyon kişinin 4A statüsünde 1 milyon kişinin de diğer statülerde olduğunu dile getirdi. EYT platform üyesi Mehmet Ali Çelik, çözüm noktasında sürecin bir noktaya kadar geldiğini ve özellikle bütçe görüşmelerinden sonra EYT’nin masaya yatırılarak konunun tarafları ile görüşme sağlandıktan sonra çözüme ulaşılacağından bahsetti. Aralık ayı içerisinde konunun kesinlikle çözüleceğini ve Bakan Bilgin’in sözlerinin EYT’liler için büyük bir müjde olduğunu aktardı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi 9 Eylül 1999’dan önce sigortası başlatılan, prim ve yıl şartlarını tamamlayıp yaş şartını bekleyen vatandaşları kapsamaktadır.

Başa dön tuşu