Sağlık

Evde yüzde 100 doğal güneş kremi yapabilirsiniz

Güneş kremi, cildinizi güneş ışınlarından korumak için olmazsa olmaz bir üründür. Cildi nemlendirir ve UVA ve UVB ışınlarına karşı korur. Güneşin yaydığı UV ışınları mevsim ve günün hangi saatinde olursa olsun cildimiz için çok zararlı olabilir.

Evde kendi %100 doğal güneş kreminizi yapın: işte tarif. Güneş kremi, cildinizi güneş ışınlarından korumak için olmazsa olmaz bir üründür. Cildi nemlendirir ve UVA ve UVB ışınlarına karşı korur. Mevsim ve günün saati ne olursa olsun, güneşin yaydığı UV ışınları cildimiz için çok zararlı olabilir. Bu nedenle düzenli olarak güneş koruyucu kullanmak önemlidir.

Güneş kreminizi evde yapmak istiyorsanız, sizlerle doğal malzemelerle hazırlanmış bir tarif paylaşacağız.

Doğal ürünlerle ev yapımı güneş kremi nasıl yapılır?

Güneşe tekrar tekrar maruz kalmak cildin kalitesini ve görünümünü değiştirebilir. Ultraviyole ışınları kırışıklıkların, koyu lekelerin ortaya çıkmasına ve cilt dokusunun pütürlü olmasına neden olabilir. Cildinize zarar vermemek için güneş kremi ile korumanız önemlidir. Doğru güneş kremi olmadan cilt yirmili veya otuzlu yaşlarda erken yaşlanabilir. Ayrıca güneşe minimum düzeyde maruz kalındığında ev yapımı güneş koruyucu önerildiğini de bilmelisiniz. Bittiğinde geçici olarak değiştirmek için geleneksel güneş koruyucuya bir alternatif olabilir. Güneş koruyucu tüpünüzü almayı beklerken, her zaman elinizin altında olması gereken koruyucu bir tarif var.

  • – Hindistan cevizi yağı ile ev yapımı güneş kreminizi hazırlayın

Koruyucu bir ev yapımı güneş kremi için ihtiyacınız olacak:

  • 1 yemek kaşığı balmumu veya soya balmumu
  • 4 yemek kaşığı shea yağı
  • 4 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
  • Nanopartiküller olmadan 2 yemek kaşığı çinko oksit
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ (zeytin, ahududu çekirdeği, jojoba vb.)
  • 1 çay kaşığı E vitamini

Ev yapımı güneş kreminizi hazırlamak için yağları ve tereyağını benmaride kaynatmadan eritin. Birkaç dakika soğumaya bırakın ve müstahzar donduğunda çinko oksidi ekleyin. Bir çırpma teli veya elektrikli karıştırıcı ile karıştırın ve E vitamini ekleyin. Karışımınızı önceden sterilize edilmiş bir cam kavanoza dökün ve kullanmadan önce soğumaya bırakın. Güvenliğiniz ve herhangi bir yanık olmaması için, uygulamadan önce hazırlığı yarım gün dinlendirin.

  • – Ev yapımı güneş kremi bileşenlerinin özellikleri

Balmumu tedavi edici özelliklere sahiptir ve güneş koruması olarak idealdir. Cildi dış etkenlere karşı korumaya yardımcı olan su geçirmezlik özelliklerine sahiptir.

Shea yağı, cildi doğal olarak güneşin UV ışınlarına karşı korur. Shea yağı, onu anti-inflamatuar yapan ve bu yağlı maddeyi iyi bir güneş koruması yapan fitosteroller içerir.

Hindistan cevizi yağı güneşe karşı nemlendirici bir korumadır. Mineraller açısından zengindir, cildinizi güneş ışınlarına ve cilt yaşlanmasına karşı korumak için kullanılabilir. Yüksek yağ asitleri ve laurik asit içeriği ile hindistancevizi yağı çok besleyicidir.

Çinko oksit, UVA ve UVB ışınlarını yansıttığı için UV koruyucu filtre görevi görecek beyaz bir tozdur. Ayrıca cildinizi korumak için koruyucu ve arındırıcı özelliklere sahiptir.

Bitkisel yağlar, düşük viskoziteleri ve yüksek tokoferol, karotenoid ve esansiyel yağ asitleri içeriği sayesinde UV filtrelerine sahiptir. Bu özellikler zeytin, ahududu çekirdeği, jojoba veya badem yağında bulunabilir.

E vitamini cildin yaşlanmasını ve güneş hasarını yavaşlatmaya yardımcı olur.

Güneş kremi uygulamak için güneşin ilk ışınlarının beklenmemesi tavsiye edilir. Bununla birlikte, bu güneş kremi cildin korunmasına yardımcı olduğundan, ancak güneşe uzun süre maruz kaldığında değil, dikkatli olunmalıdır. Hiçbir şekilde geleneksel bir güneş koruyucunun yerini alamaz. Bu hazırlığı şehir dışındayken geçici olarak kullanabilirsiniz çünkü gölgede bile cilt güneş ışınlarına maruz kalır.

Başa dön tuşu