Güncel

Eurovision Tarihinde Bir İlk Ödülü Sattılar

Geçtiğimiz günlerde büyük bir coşkuya sahne olan Eurovision şakı yarışmasını Ukrayna adına yarışmaya katılan Kalush Orchestra isimli grup kazandı. Yarışmanın şampiyonu olan grubun, birincilik ödülü olarak verilen kupayı sattığı öğrenildi.

Aylardır Rusya ile savaş içinde olan Ukrayna, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasını kazanarak moral bulmuştu. Yarışmada Ukrayna’yı Kalush Orchestra isimli grup temsil etti. Grubun yarışmada verilen birincilik ödülünü sattığı ortaya çıktı.

Şubat ayından bu yana Rusya’nın işgali altında olan Ukrayna oldukça zor günler geçiriyor. Hem maddi hem manevi yönden oldukça yıpranan Ukrayna halkı, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında gelen birincilikle moral buldu.

Bu yıl 66. kez düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasını jüri ve halk oylaması sonucu 631 puan toplayan Ukrayna birincilikle tamamladı. Ukrayna adına adına yarışmaya katılan Kalush Orchestra isimli grup Stefania isimli bir şarkı seslendirdi. Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’yı temsil eden Kalush Orchestra isimli grup, sosyal medya üzerinde düzenlenen açık artırma ile kazandıkları kupayı sattı.

Kalush Orchestra grubu düzenlenen açık artırma sonucu en yüksek teklif olan 900 bin dolara Eurovision şarkı yarışmasının birincilik ödülünü sattı. Elde edilen gelir, Rusya ile savaşta ülkeye destek olmak üzere kullanılacak. Yarışmayı kazanarak aylar sonra vatandaşlarına sevinecek ve bir nebze olsun mutluluk verecek bir sebep yaratan Kalush Orchestra grubu böylelikle Ukrayna halkının ve devletinin yanında olduğunu göstererek bir kez daha moral kaynağı oldu.

Ukrayna 2003 yılından bu yana Eurovision şarkı yarışmasına katılıyor. İlk katıldıkları yıl olan 2003 yılında Sertab Erener birinci olarak 2004 yılında yarışmanın İstanbul’da düzenlenmesini sağlamıştı. 2004 yılında Türkiye’de düzenlenen Eurovision yarışmasında ise Ukrayna Ruslana’nın seslendirdiği “Wild Dance” şarkısıyla ilk birinciliğini elde etti. Ukrayna ikinci kez ise 2016 yılında İsvaç’te birinci oldu.

Başa dön tuşu