Ekonomi

Kırmızı Et Fiyatına Yeni Zam Vatandaşı Çıldırttı

Gün geçtikçe fiyatı artan ete bir zam daha geliyor. Üretici maliyetlerin aşırı artmasından şikayet ederken, tüketiciler ise artık et fiyatlarının ulaşılamaz hale geldiğini söyledi. Yapılan açıklamaya göre, hafta başında ete 7 lira daha zam gelecek.

Ülkemizde özellikle son bir yıldır yükselen enflasyon nedeniyle hemen her ürünün fiyatında ciddi bir artış yaşandı. Bu artıştan nasibini alan ürünlerden biri de kırmızı et oldu. Hayvan yetiştiricilerinden yapılan açıklamaya göre önümüzdeki hafta başında 7 lira daha zam gelecek.

Ramazan ayı girmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir açıklama yapılmış ve vatandaşa ucuz et yedirmek için gerekli adımların atıldığı söylenmişti. Ancak Ramazan ayında kırmızı ete yüzde 10 zam geldi. Son birkaç gündür ise kamuoyunda ete yeni bir zam daha geleceğine dair bazı haberler duyuldu.

Söz konusu haberlerin ardından Et ve Süt Kurumu tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada, et fiyatlarının yükseleceğine dair çıkan haberlerin spekülasyon olduğu ve kamuoyunda infiale yol açmak için bilinçli olarak yapıldığı söylendi.

Et ve Süt Kurumu, çıkan haberleri yakından takip ettiklerini vurgulayarak, piyasada arzı baskı altında tutarak fiyatların yükselmesi için bazı çalışmalar yapıldığını söyledi. Et arzının kurumun kontrolü altında olduğunu söyleyen Et ve Süt Kurumu, zam beklentisine karşı gerekli tedbirlerin alındığını duyurdu.

Öte yandan konuya dair bir başka açıklama da hayvan yetiştiricilerinden geldi. Et ve süt üreticileri, ahırdan çıkıp sofralara gelene kadar etin birçok işlemden geçtiğini bunun da maliyetleri artırdığını söyledi. Üreticiler ayrıca son zamanlarda yem maliyetlerinin de fazlasıyla yükseldiğini söyledi.

Temmuza Kadar Ete Yüzde 25 Zam

Et üreticilerinden gelen açıklamaya göre, önümüzdeki hafta başında ete 7 lira daha zam gelecek. Maliyetlerin böyle artmaya devam etmesi durumunda zamların da arka arkaya geleceğini duyuran üreticiler, temmuz ayına kadar ette yüzde 25 oranında zam gelebileceği konusunda uyardı.

Başa dön tuşu