Ekonomi

Et ve süt kurumundan indirim müjdesi

Et ve Süt Kurumu (ESK), kuzu eti satış fiyatlarında yüzde 25’e varan indirim kampanyasını başlattı. Bakan Vahit Kirişçi'nin verdiği müjde sonrası indirimli fiyat listesi paylaşıldı.

Et ve Süt Kurumunun internet sitesinde paylaştığı duyuruya göre, kuzu etinde indirim yapılarak daha fazla tüketiciye ulaşmasını hedef aldığın gösteriyor. Kampanyayla birlikte koyun, kuzu eti tüketiminde farkındalık oluşturmanın da hedeflendiğini belirterek, ülkenin mera ve arazi yapısının küçükbaş hayvancılığa daha uygun olduğu ifade edildi. Bu sayede küçükbaş hayvancılığın gelişmesiyle birlikte, meralardan daha fazla yararlanılarak düşük maliyetli kırmızı et üretiminin sağlanacağını vurgulanmakta.

Maliyet fiyatları gözeterek belirlenen fiyattan üreticilerimizden satın alınacak olan küçükbaş hayvanlar, Et ve Süt Kurumuna ait satış noktalarında uygun fiyatlarıyla vatandaşımız için satışa sunulacak. Bakan Kirişçi, üreticiden koyun kuzu alımlarını arttırarak fiyatlarda istikrarı korumayı hedeflediklerini söyledi. Kuzu etinde dönemsel arz fazlalığından dolayı fiyatlarda yaşanacak olan dalgalanmaların önüne geçmek amacıyla, üreticiden alınan kuzu karkas olarak ihraç edilecek. İhracat canlı olarak değil karkas olarak gerçekleştirilecek. Kuzu karkas ihracatı ile küçükbaş eti yan ürünleri olan deri, sakatat ve hayvansal yağlar ülke ekonomisine kazandırılması sağlanmış olacak.

Kampanya kapsamında ESK mağazalarında satılan koyun, kuzu, toklunun kilogram eti satış fiyatında yüzde 25’e varan indirimle birlikte, gövde kuzu 129,75 liradan yüzde 25 indirimle 98 liraya, kuzu pirzola 181,5 liradan 137 liraya, kuzu gerdan 114,50 liradan 86 liraya satışa sunulacak.

Başa dön tuşu