Güncel

Erdoğan: Türkiye Ege Denizi’ndeki haklarından vazgeçmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ege kıyılarında düzenlenen Efes-2022 tatbikatına katıldığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki haklarından vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ege kıyılarında düzenlenen Efes-2022 tatbikatına katıldığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki haklarından vazgeçmeyeceğini ve uluslararası anlaşmalardan doğan yetkilerini kullanmaktan çekinmeyeceğini söyledi.

Yunanistan’ın adaları askeri olmayan statüye sahip silahlandırmayı bırakması ve uluslararası anlaşmalara uyması gerektiğini söyledi.

İzmir’in batısındaki Türk askeri tatbikatlarını izlerken yaptığı bir televizyon konuşmasında, “Yunanistan’ı pişmanlıkla sonuçlanacak rüya, eylem ve ifadelerden kaçınması konusunda uyarıyorum. Kendine gel” dedi.

Türkiye, Ege’deki haklarından vazgeçmeyecek ve adaları silahlandırma konusunda uluslararası anlaşmalarla tesis edilen haklardan geri adım atmayacaktır” dedi.

Yunanistan, Ege adalarına turistik çıkarma yapıyormuş gibi davrandığını belirterek, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’e “Bununla hiçbir yere gidemezsiniz” dedi.

Erdoğan, “Bazı Yunan siyasetçiler, mantığa ve hukuka aykırı, gerçeklikten uzak söz ve eylemlerle gündemde kalmaya çalışıyorlar” dedi.

“Türkiye Ege Denizi’ndeki haklarından vazgeçmeyecek, uluslararası anlaşmalardan doğan yetkilerini kullanmaktan çekinmeyecek… Türkiye hiç kimsenin hak ve kanunlarını ihlal etmediği gibi kendi hak ve kanunlarının da ihlaline izin vermez” dedi.

Erdoğan, ülkesinin uluslararası hukuku gerekçe göstererek Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de hidrokarbon kaynakları aramalarına devam edeceğini de kaydetti.

Başa dön tuşu