Ekonomi

Enflasyonda büyük kış korkusu

Enflasyonun en sert geçeceği düşünülen kış ayları için tedbirler için harekete geçildi. Yaz aylarında meyve sebze fiyatları için beklenen indirim gerçekleşmeyince kış mevsimi için halkı korku salmaya başladı. Gıda komitesi alınması gereken 3 önlemi konu olarak ele almaya başladı.

Gıda ve Tarımsal Ürünler Gıda Komitesi, kış aylarında gıda fiyatlarında yaşanabilecek aşırı zamlı fiyatlara karşı 3 önlem almaya hazırlanıyor. Toplantıda kış aylarında sebze fiyatlarında yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmeyi hedeflemek amacıyla tedbirler tartışılırken, sera yatırımlarının hızlandırılmasına ilişkin ilgili kurumlarla iş birliği içinde çalışmalar da incelenmeye başlayacak.

SEBZE MEYVE FİYATLARI ARTABİLİR

Kışın meyve sebze fiyatlarında yaşanacak olan fiyat artışına karşı, sera yatırımları hızlandırılacak, yem fiyatlarına yönelik yol haritası belirlenecek ve hal takip sistemi üzerinden haller yakından izleneceği bildirildi. Alınacak tedbirler yakından takip edilerek istatistikler oluşturulacak.

Toplantıda, gıda ve tarımsal ürün piyasalarının ve özellikle hal takip sistemi üzerinden hallere ürün giriş ve çıkışının ilgili bakanlıklarca yakından izlenmesine ilişkin karar alındı. Bu sayede sistemden alınacak bilgiler dahilinde hızlı bir şekilde tüketici mağduriyetini önleyecek çözüm ve tedbirlerin uygulanmasına karar verilmiş olacak. Kurumlar arası iş birliğinin yüksek seviyede tutulması gerektiği vurgulandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının dünyada tahıl fiyatlarındaki düşüşe katkı sağlayacağını ve sağlamaya devam edeceğini de değerlendiriyor.

Başa dön tuşu