Güncel

Enflasyon Rakamları Açıklandı Mı TÜİK 2022 Nisan Ayı Enflasyon Oranladı Açıklandı Mı?

TÜİK 2022 Nisan enflasyon oranları açıklandı mı? Nisan ayı enflasyon oranı belli mi?

Enflasyon Rakamları Açıklandı Mı TÜİK 2022 Nisan Ayı Enflasyon Oranladı Açıklandı Mı? Ülkenin enflasyon oranı nisan ayı için merak ediliyordu. Nisan ayı enflasyon rakamları için nefesler tutuldu. Bunun ardından yurt genelindeki binlerce kişinin merak ettiği enflasyon rakamları açıklandı mı? Türk vatandaşlarının merakla beklediği konuya ilişkin merak edilen detaylar açıklandı mı?

Ülkede zamlar artarken nisan ayı enflasyon oranı belli oldu mu? Nisan ayı enflasyon oranına dair merak edilenleri sizler için derledik. Türkiye’de 2022 yılının nisan ayına enflasyon oranları belli oldu mu? İşte TÜİK’in açıklayacağı veriler ve tarihleri…

NİSAN AYI ENFLASYON ORANI BELLİ OLDU MU?

2022 Nisan ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? Nisan ayı enflasyon oranı 5 Mayıs Salı günü açıklanacağı söyleniyor. Her ayın 3’ünde yayınlanan enflasyon oranı Ramazan Bayramı sebebi ile 5 Mayıs 2022 Perşembe günü saat 10:00’da açıklanacak.

2022 yılının mart ayı enflasyon oranları açıklanmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarını açıklamıştı. Aynı zamanda Tüketici Fiyat Endeksi martta aylık bazda ise 5,46 olarak açıklandı.

Yurt içi üretici fiyat endeksi yüzde 9,19 artış göstermişti. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında ise yüzde 61,14 olarak açıklandı. Yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 114,97 olarak açıklanmıştı.

Nisan ayı enflasyon tahminleri anketlere dayanıyor. Yapılan ankete katılan 16 kurumun medyan beklentisi nisan ayında TÜFE’nin aylık yüzde 6,2; yıllık yüzde 68,3 seviyesinde olacağı yönde olurken nisan ayı enflasyonu için en düşük beklenti aylık yüzde 4, en yüksek beklenti ise yüzde 7,8 seviyesinde oldu. Verilere göre Çekirdek enflasyon yüzde 48,39 olarak belirtilirken üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasındaki makas 53,8 puanla yine rekor kırdı.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Mart ayında yıllık tüketici enflasyonu yüzde 61,14 olarak açıklandı. TÜİK Verileri 5 Mayıs 2022 yılında duyuracak. Ekonomistlerin söylediği gibi mi yoksa daha mı farklı olacak hep beraber göreceğiz.

Başa dön tuşu