Teknoloji

Elon Musk Twitter Algoritmasını Açıklıyor! Etkili Kullanmanın 10 Yolu

Elon Musk, güveni artırmak için Twitter algoritmasını açık kaynak yapmak için çalışıyor. Elon Musk, Twitter’ı satın almayı teklif etmeden haftalar önce sosyal medya platformunda bir anket yayınladı: “Twitter algoritması açık kaynak olmalı” diye yazdı.

Elon Musk, Twitter’ı satın almayı teklif etmeden haftalar önce 24 Mart’ta sosyal medya platformunda bir anket yayınladı: “Twitter algoritması açık kaynak olmalı” diye yazdı ve kullanıcıların “evet” veya “hayır” oyu verme seçenekleriyle birlikte yazdı.

Twitter’ın teknolojisinin bir kısmı zaten açık kaynak kodludur, bu da herkesin görüntülemesi, üzerinde yeniden çalışması ve başka amaçlarla kullanması için herkese açık olduğu anlamına gelir. Ancak Musk’ın esas olarak sorduğu şey, bilgisayarların Twitter akışınızda gördüklerinizi belirlemek için izlediği kuralların da herkese açık olması gerekip gerekmediğiydi. Anket kapandığında bir milyondan fazla oy toplandı ve ezici bir miktarda “evet” oyu (% 82.7) elde edildi. Elon Musk, Pazartesi akşamı 44 milyar ABD doları değerindeki Twitter’ı satın almasını zafer tweet’i olarak attığında, diğer şeylerin yanı sıra, “güveni artırmak için algoritmaları açık kaynak haline getirerek” sosyal ağı iyileştirmeyi taahhüt etti.

Gerçekte, gerçekten nasıl çalıştığını görmek için Twitter’ı açmak, GitHub’a bir kod yüklemekten çok daha fazlasını gerektirir. Ve incelikli olabilen ve sürekli değişen çok sayıda faktöre bağlı olan önyargıların varlığını veya yokluğunu kanıtlamak, Musk’ın öne sürdüğünden çok daha zor olabilir.

Ancak, yapay zeka ve açık kaynaklı yazılım uzmanlarına göre, Twitter’da gördüklerinizi şekillendiren algoritmaları herkese açık hale getirmek, Twitter’ı daha şeffaf bir şirket haline getirmek için tek başına fazla bir şey yapmayacak. Sonunda, eleştirmenlerin Twitter’ın içerik yaptırım eylemlerinde sahip olduğu bazı güvensizliklerin giderilmesine yardımcı olsa bile, bu yönde hareket etmek Twitter için yeni bir dizi risk oluşturabilir.

Twitter neden algoritmik bir zaman çizelgesi kullanıyor?

Twitter 2006 yılında ilk çıktığında basit bir zaman çizelgesi yapısına sahipti ve Tweetler takip ettiğiniz kişilerden ters kronolojik sırada görüntüleniyordu. Bu başlangıçta harikaydı, ancak daha fazla kullanıcı Twitter’a katıldıkça, bir kullanıcının kendi zaman tünelinde bir günde alacağı binlerce Tweet’e yetişmek neredeyse imkansız hale geldi. Bu nedenle, zaman geçtikçe yeni algoritmalar tanıtıldı.

Twitter algoritmasını etkili bir şekilde kullanmanın 10 yolu:

1. Aktif bir Twitter varlığını sürdürün

Tüm iyi ilişkiler, Twitter’da bile bağlılık gerektirir. Ayrıca, çevrimiçi olarak sunulan etkinlikleri, yeni çıkanları ve hatta röportajları tanıtmanın harika bir yoludur. Bir bilgi parçası Twitter’da yayınlandıktan sonra milyonlarca insanın görmesine açıktır. Bu nedenle, aktif bir Twitter varlığını sürdürmek çok önemlidir çünkü ne kadar az tweet atarsanız, hesabınızın temizleme ve takibi bırakmaların hedefi olma olasılığı o kadar artar.

2. Onay alın

Yaklaşık üç yıllık bir aradan sonra Twitter, herkese açık hesap doğrulama sürecini Mayıs 2021’de yeniden açtı. Doğrulanmak, içeriğinizi doğrudan algoritmada güçlendirmese de, meşru ve güvenilir olduğunuzu göstermeye yardımcı olacaktır. Twitter hesabınızda mavi tik olması daha fazla güvenilirlik sağlar ve takipçiler arasında güvenilirliği artırmaya yardımcı olur. Bununla, takipçileriniz ve potansiyel takipçileriniz tarafından ciddiye alınma olasılığınız daha yüksektir.

3. Doğru zamanda tweet atın

Tweetlerinizi Twitter’da en aktif olduklarında hedef kitlenizin önüne koymanız gerekiyor. En iyi zamanlarda paylaşım yapmak etkileşim oranını artırır ve takipçilerinizin tweetlerinizi beğenme, yorum yapma ve retweet etme olasılığı daha yüksektir.

4. Etiketleri bilerek kullanın

Hashtag’leri kullanmak, markanızın Twitter’da olup bitenlerle bağlantı kurmasına yardımcı olur. Bu sizin için iyi bir haber, çünkü markalar Twitter’da olup bitenlerle bağlantı kurduğunda, pazarlama hunisinin tamamında +%18 mesaj ilişkilendirme, +%8 marka bilinirliği ve +%3 satın alma amacı gibi artışlar görüyorlar.

5. Fotoğrafları, videoları, GIF’leri kullanın

Etkileşimde bir artış, Tweet’inizin Twitter algoritmasıyla sıralamasına yardımcı olabilir. Fotoğraf, video ve GIF içeren Tweetlerin daha fazla dikkat çekme eğiliminde olduğu iyi bilinmektedir. Twitter verileri, 18 ayda Twitter’daki video görüntülemelerinde %95’lik bir artış olduğunu gösteriyor ve Twitter oturumlarının %71’i artık video içeriyor.

6. Takipçileri etkileşime geçmeye teşvik edin

Twitter’da etkileşim talep etmek söz konusu olduğunda, bu basittir. İsteyin ve alacaksınız. Bir Twitter yarışmasıyla bir teşvik ekleyin. Katılma biçimi, beğenileri, retweetleri veya yorumları artırmanın denenmiş ve gerçek bir yoludur. Nişan istersen, iade etmeye hazır ol. İlgili gönderileri retweetleyin. Sorulara cevap verin. Takdir göster. Tek yönlü konuşma diye bir şey yoktur.

7. Bir Twitter Anketi Deneyin

Twitter Anketleri, Twitter’da diğer insanlar tarafından sorulan sorulara ağırlık vermenizi sağlar. Ayrıca kolayca anketinizi oluşturabilir ve sonuçları anında görebilirsiniz. Kaç takipçiniz olursa olsun, Twitter anketleri onların kafalarına girmenize yardımcı olacaktır. Böylece ne düşündüklerini, ne istediklerini veya ne yaptıklarını öğrenebilirsiniz. Bu, markanız için ne yapmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

8. İlgili trendlere ve konulara katılın

Twitter trend avantajı, izleyici grubunuzun düşündüğü noktalardan yararlanmanızı sağlar, böylece onlarla tartışmalara başlayabilirsiniz. Bu, görüntünüzün insan gibi görünmesini sağlamak için gerçekten olağanüstü ve en zahmetsiz bir yaklaşımdır.

9. En iyi içeriği yeniden paketleyin

Yoğun zamanlarda tweet atsanız bile, birçok takipçinin Tweetinizi kaçırmış olma ihtimali vardır. Ve ilk seferinde iyi performans gösterdiyse, muhtemelen tekrar edecektir. En iyi performansı gösteren içeriğinizi Retweetlemeyin veya kopyalamayın. Neyin işe yaradığını yeniden paketlemenin ve yeniden paylaşmanın yaratıcı yollarını bulun. İstenmeyen posta gibi görünmemek için orijinalinden yeterli zaman ve kontrast bırakın.

10. Twitter Analytics’ten alınan bilgileri uygulayın

Twitter Analytics, takipçilerinizle ilgili yaş, cinsiyet, konum, hane geliri ve hatta satın alma biçimleri gibi bilgilere erişmenizi sağlar. Takipçi demografiniz hakkında daha iyi bir fikre sahip olacaksınız ve bu da hedef kitlenizde yankı uyandıran etkili bir Twitter kampanyası yürütmenize olanak tanıyacak.

Başa dön tuşu