Sağlık

Elma sirkesinin saça inanılmaz faydaları

Bilmiyor olabilirsiniz ama mutlaka kilerinizde bulundurduğunuz bu doğal ve ekolojik ürün, kozmetik dünyasında da çeşitli cilt ve saç bakımı için kullanılan güçlü bir bileşendir. Saçını sirke ile yıkamayı hiç hayal etmedin mi?

Çok yaygın bir kronik hastalık olan kepek birçok insanı etkiler. Bu saç sorunu, kafa derisinin aşırı dökülmesinden kaynaklanır. Sert su, stres ve hatta bazı kimyasallar bu fenomeni vurgulayabilir. Kuşkusuz, siyah kıyafetlerinizin beyaz noktalar tarafından işgal edilmesi pek estetik değil, ancak görünüşünün ötesinde, en rahatsız edici şey hala birçok insanın dayanamadığı bu hoş olmayan kaşıntılardır. Çok kalıcı, kepek kalıcı olarak yok olmak için özel tedavi gerektirir. Piyasada ondan kurtulmak için mükemmel bir şekilde uygun şampuanlar varsa, aynı zamanda çok umut verici bir büyükanne ilacınız da var: elma sirkesi.

Bilmiyor olabilirsiniz ama mutlaka kilerinizde bulundurduğunuz bu doğal ve ekolojik ürün, kozmetik dünyasında da çeşitli cilt ve saç bakımı için kullanılan güçlü bir bileşendir. Gerçekten de elma sirkesi, vücuda iyi gelen vitaminler, mineraller, enzimler ve aktif maddeler açısından zengindir. Saçını sirke ile yıkamayı hiç hayal etmedin mi? Öyleyse bu beklenmedik yöntemi deneyin ve sonuca şaşıracaksınız!

Sirke ile kepekten kurtulun

Bu çirkin sorunun üstesinden gelmek için, diğer püf noktalarının yanı sıra, büyükannelerimizde kendini büyük ölçüde kanıtlamış olan en popüler çare, saçlar için sirke banyosundan başkası değildir. Gerçekten de elma sirkesinin asit seviyesi kepek üretimini engellemeye yardımcı olur. Bonus olarak, bu ürün ayrıca içerdiği birçok mineralin (potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor) faydaları sayesinde saç büyümesini teşvik ederek saç dökülmesine karşı da savaşır. Sonuç: saç daha sağlıklı, yenilenmiş, daha az kırılgan ve daha az bölünmüş uç ile görünür.

Lütfen dikkat: antibakteriyel ve antiseptik özellikleri nedeniyle elma sirkesini her zaman suyla seyreltmeniz önerilir.

sirke-elma.jpg

Nasıl yapılmalıdır?

Bir bardak elma sirkesini suyla seyreltin ve karışımı kafatasına uygulayın. 15 dakika bekletin, saç derinize hafifçe masaj yapın ve saçınızı her zamanki şampuanınızla yıkayın. Sirkeyi durulamak kolaydır, ancak birkaç saat hafif bir koku bırakabilir.

Başka bir ipucu: ısırgan kepek için eski bir çaredir. Bu tedaviyi uygulamak için elma sirkesine de ihtiyacınız olacak. İki hafta boyunca bir avuç ısırgan otu sirke içinde bırakın. Karışımı nemli saça uygulayın ve köke iyice masaj yapın. 10 ila 15 dakika bekletin, ardından iyice durulayın. Bu tedaviyi haftada iki veya üç kez kullanın.

sac-yikama.jpg

Saçınızı nasıl yıkamalı ve kepek önleyici şampuan ne içermelidir?

Kepek arasındaki farkı bilmek önemlidir. Çünkü iki çeşidi vardır: kuru ve yağlı.

Bir tarafta, genellikle kendi kendine düşen kuru beyaz kepek vardır. Kafa derisi hücrelerinin yenilenmesinin hızlanmasından kaynaklanırlar. Bunlar en yaygın olanlarıdır ve genellikle kuru kafa derisi olan kişilerde kötü kaşıntı eşlik eder. Düz oldukları için saçtan ve giysilerden kolayca ayrılırlar.

Öte yandan, kafa derisindeki aşırı sebumdan kaynaklanan yağlı kepek buluyoruz. Daha kalın, daha yapışık ve genellikle sarımsı olduklarından avlanmaları daha zordur. Böylece saça yapışır ve saç derisine yerleşerek kaşıntıya ve hatta düşmeye neden olan plaklar şeklinde görünürler.Ana neden, sağlıklı bir saç derisinde yaşayan, ancak bazı durumlarda saç derisine zarar verebilen bir mantardan kaynaklanır. aşırı çoğalmak. Kepeğe yatkınlık yaratan faktörler arasında aşırı sebum salgılanması, aşırı terleme, stres, hormonal bozukluklar ve hatta sık yıkama sayılabilir.
Pek çok insan, hafif kaşıntılı veya kaşıntısız kafa derisindeki kuru ciltten şikayet eder. Kepeği ortadan kaldırmak ve önlemek için doğru şampuanı seçmek önemlidir: Her zaman aktif maddeler, özellikle selenyum sülfit veya ketokonazol içeren ürünleri tercih edin.

İdeal olarak, saçınızı iki kez yıkamalısınız. İkinci yıkama, ürünü kafa derisinde beş dakika bekletmeyi ve ardından kafayı iyice durulamayı gerektirir. Kepeğin türüne göre saç derisindeki fazla sebumu yok etmek için uygun formüle sahip şampuanları veya ciltte hoş olmayan kuru hissi önlemek için nemlendirici ve besleyici özelliklere sahip şampuanları öneriyoruz.

Başa dön tuşu