Güncel

Al Jazeera muhabiri İsrail ordusunun açtığı ateş sonucu öldü

Son dakika haberi: Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, işgal altındaki Batı Şeria kasabası Cenin’de İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu El Cezire (Al Jazeera ) muhabiri öldüğü bildirildi.

İsrail güçleri tarafından işgal altında olan Filistin Batı Şeria’da bulunan Cenin kasabasında İstarail ordusunun açtığı ateş sonucu El Cezire (Al Jazeera ) muhabiri Shireen Abu Akleh vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Tanınmış bir Filistinli muhabir olan Shireen Abu Akleh’in vurulduğunu ve kısa bir süre sonra öldüğünü açıklandı. Kudüs merkezli Kudüs gazetesinde çalışan bir başka Filistinli gazeteci yaralandı ancak durumu stabil.

Sağlık Bakanlığı, gazetecilerin İsrail ateşi tarafından vurulduğunu söyledi. Olayın video görüntülerinde, Ebu Akleh’in üzerinde “BASIN” yazan mavi bir ceket giydiği görülüyor.

İsrail ordusu, güçlerinin Cenin’de görev yaparken ağır silah ve patlayıcılarla saldırıya uğradığını ve karşılık verdiklerini söyledi. Ordu, olayın araştırıldığını ve gazetecilerin Filistinli silahlı kişiler tarafından vurulmuş olma olasılığını araştırdığını söyledi.

İsrail, son haftalarda işgal altındaki Batı Şeria’da, çoğu Cenin ve çevresinden Filistinliler tarafından gerçekleştirilen bir dizi ölümcül saldırının ortasında, neredeyse her gün baskınlar düzenledi. Kasaba ve özellikle mülteci kampı, uzun zamandır militan bir kale olarak biliniyor.

İsrail 1967 Ortadoğu savaşında Batı Şeria’yı ele geçirdi ve Filistinliler bölgenin gelecekteki devletlerinin ana bölümünü oluşturmasını istiyor. İsrail askeri yönetimi altındaki topraklarda yaklaşık 3 milyon Filistinli yaşıyor. İsrail, Batı Şeria’da tam İsrail vatandaşlığına sahip yaklaşık 500.000 Yahudi yerleşimciye ev sahipliği yapan 130’dan fazla yerleşim yeri inşa etti.

İsrailliler uzun süredir El Cezire’nin haberlerini eleştiriyor, ancak yetkililer genellikle gazetecilerin özgürce çalışmasına izin veriyor. Bir diğer El Cezire muhabiri Givara Budeiri, geçen yıl Kudüs’teki bir protesto sırasında kısa bir süre gözaltına alındı ​​ve kırık eli nedeniyle tedavi gördü, işvereni polisin kaba muamelesini suçladı.

Başa dön tuşu