Sağlık

Eczacılardan Sağlık Bakanlığı’nın ek ödeme düzenlemesine tepki geldi

Türk Eczacıları Birliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği'nin bugün Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatarak yeniden düzenleme istediklerini dile getirdi.

Açıklamada, eczacılık mesleğinin çok sıkıntılı bir dar boğazdan geçtiği vurgulanmış olup, kamu eczacılarına yönelik yönetmelikte yer alan oranların sağlık personeli arasında katsayı adaletsizliğini artırdığı ve hakkaniyetli olmadığı görüşü aktarıldı.

Kamu eczacılarına yapılacak olan mesai içi ek ödeme tutarlarında ve kadro unvan katsayılarında TEB’in talep ettiği oranların görmezden gelindiği belirtilen açıklamada, hizmet alanı kadro ve unvan katsayılarında bir değişiklik yapılmadığı dile getirildi.

Açıklamada, kamu eczacılarının geçmişten beri 5 yıllık lisans mezunu diğer sağlık çalışanları ile yaşadığı ücret adaletsizliğini derinleştiren, sağlık personeli arasındaki çalışma barışını bozan, kamu eczacılarını alenen yok sayan bu düzenlemeyi anlamanın ve kabul etmenin mümkün olmadığı dile getirildi. Sağlık Bakanlığına açık çağrıda bulundukları aktarılan açıklamada kamu eczacılarının uğradığı mağduriyeti giderecek şekilde söz konusu yönetmeliğin yeniden düzenlenmesini talep ettikleri belirtildi.

Başa dön tuşu