Güncel

E-ticarette reklam stratejisi nasıl olmalı?

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler reklam ve reklam yönetiminin ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. Peki online satışlarda güvenilirlik nasıl sağlanır? Sosyal medya yönetimi nasıl olmalı?

Duygu TAŞKIRAN – M. Taha ÇELİKBAŞ – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) – E-ticarette reklamın önemi nedir ve online satışlarda güvenilirlik nasıl sağlanır? Web Tasarım Uzmanı Fadıl Serbest, konuyla ilgili detayları Herkes Duysun takipçileriyle paylaştı.

Özellikle pandemi dönemi sonrasında online satış ve organizasyonlarda ciddi oranda artış yaşandı. Online ticaret yapanlar ve yapmak isteyenler, online satış yaparken doğru stratejiyi nasıl oluşturup daha fazla kazanabileceklerini merak ediyor. Web Tasarım Uzmanı Fadıl Serbest, konuyla ilgili sıkça sorulan soruları yanıtladı.

AMAÇ SATIŞI EN İYİ HEDEFE ULAŞTIRMAK

Online ve dijital e-ticaret satışlarında en iyi hedefe ulaşmak için reklam yönetiminin kullanılması gereken bir metrik olduğunu belirten Fadıl Serbest, “Reklam yönetiminde şu anda Meta ve Google ön planda. Örneğin kadın giyim, erkek ayakkabı ya da kozmetik gibi alanlarda faaliyet gösterenler Instagram ve Meta alanlarında reklam yönetimi sağlayabilirler. “Otomobil parçaları veya teknolojik cihazlar gibi diğer segmentlerde ürün satan firmalar da Google reklam yönetimi bölümünü tercih edebiliyor.” söz konusu.

Reklam vermenin ve bu reklamı doğru yönetmenin kazancı artıracağını vurgulayan Web Tasarım Uzmanı Serbest, kişilerin öncelikle sabırlı olması gerektiğine dikkat çekerek, “Reklam yaparken anında geri bildirim almak istiyorlar ama şunu unutuyorlar: Karşısında gerçek insanlar var.” Nasıl ki mağazalarında satış yaparken bu kişilere ilgi ve alaka gösteriyorlarsa, insanlar da aynı samimiyeti ve aynı güveni reklam yönetiminde de görmek istiyorlar.Sabırlı davranarak ve iyi yatırımlarla başlayarak, sektörde doğru noktalara ulaşabilirsiniz. reklam yönetimi.E-ticaret şu anda Türkiye’de iyi bir noktada ve giderek yükseliyor.Bu işi yapan büyük ve tanınmış firmalar var,onlar da onların platformlarında yer alabilir,kendi e-ticaret sitelerini kurup devam edebilirler. Benim önerim tabii ki onların da pazaryerlerinde yer alması, kendi sitelerinden (kendi siteleri ya da sosyal medya hesapları) reklam vermeleri, sosyal medya ve Google reklamlarını aynı çatı altında yönetmeleri. “Müşteriyle samimi bir iş ilişkisi kuruyorlar” dedi.

KART BİLGİLERİNİZİ ÇALABİLİRLER

Online satışlarda güvenilirliğin sağlanmasının önemine değinen Serbest, “Öncelikle işe kullanıcı açısından bakmamız gerekiyor. Sol üst köşede kilit ve anahtar sembolü bulunmaktadır, SSL sertifikasıdır. Kullanıcı siteye girdiğinde bunu görmelidir çünkü kredi kartı gibi özel bilgilerini paylaşmaktadır. Aksi halde bu kilit sembolü görünmüyorsa kart bilgilerinin çalınması mümkündür. İnsanların özellikle açık alanlarda Wi-Fi kullanarak internetten alışveriş yapmalarını önermiyorum. Meydanlardaki ağlar güvenli alanlar değil. Orada alışveriş yaparken kart bilgilerinin çalınması mümkün.” açıklamalarını yaptı.

Başa dön tuşu