Spor

E-Spor Eğitimi Sona Erdi

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Oran Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hayata geçirilen E-Spor Eğitimi Projesi sona erdi. 6 ay boyunca süren projede 1.680 kişiye ebeveyn, sporcu, antrenör ve yayıncı eğitimleri verildi. Proje kapanışından dolayı gerçekleşen turnuvada derece elde eden sporculara yapılan törenle kupa ve madalyaları takdim edildi.

Ödül törenine, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri Dairesi Başkanı Tarık Karkınçam, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, Oran Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilçi, antrenörler ve sporcular katılım sağladı.

Valorant Türkiye Birlik Ligi Şampiyonu FUT E-sports
E-spor arenasında ülkemizi farklı klasmanlarda başarılı olarak temsil eden FUT Esports başarılarına yeni bir başarı daha ekledi. Bünyesinde 10 branştan 58 profesyonel oyuncusu olan Red Bull’un destek verdiği FUT Esports takımı, FUT Esports Türkiye Birlik Ligi’nde şampiyon oldu.

FUT Esports takımı, 2022 Mart ayında Avrupa’nın en büyük oyun evi projesini gerçekleştirerek Türk E-Spor sektörü içinde önemli bir projenin de öncüsü olmuştur.
Ülkemizin en iyi takımlarının mücadele ettiği VALORANT Türkiye Birlik Ligi 2. aşama da başarılı sonuçlar elde ederek finale çıkmayı başaran FUT Esports takımı, şampiyonluk serisinde Fire Flux Esports ile karşı karşıya geldi. Heyecan dolu mücadeleye sahne olan final karşılaşmasında FUT Esports takımı 5 harita üzerinden oynanan final serisini 3-2 kazanarak kupayı kazanmayı başardı.

FUT Esports Bir Yeniliğe İmza Atmıştı

Red Bull’un destek verdiği FUT Esports takımı Mart ayında Avrupa’nın en büyük gaming tesisi olan FUTHOUSE’u yaratarak E-Spor sektörüne önemli bir adım gerçekleştirdi. Ülkemize dünya şampiyonlukları getirmek isteyen FUT Esports’un Türkiye’nin ekosisteminin hizmetine sunduğu bu yeni tesisi, E-sporun ve Türk e-sporcularının gelişim sürecine yönelik katkı verirken, yeni başarıların da önünü açmak hedefinde.

Valorant Türkiye Birlik Nedir?

VALORANT Türkiye Liginin adıdır. 8 takımdan oluşan lig, takımların yedişer kez maç yapmasıyla son bularak Play-Off’a girer. 8 takımdan ilk 6 takımın gireceği gibi hazırlanan Play-Off’ta ligi ilk iki de bitiren takımlar direkt olarak yarı finalde, diğer 4 takım da çeyrek finalden başlar. Finalde karşılaşan takımlar arasında kazanan şampiyon olur.

Valorant Ligi Şampiyonu FUT Esports

Ligi 4-3 skor ile 4.sırada bitiren FUT Esports, çeyrek finalde rakibi Galatasaray Esports’u 2-0 yenerek finaller yükseldi. Yarı finalde de lig aşamasını yenilgisiz bitiren Papara SuperMassive Blaze ile karşı karşıya gelen FUT Esports, SuperMassive’i 3-0 mağlup ederek finallerde olmaya hak kazandı.

Finallerde de FUT Esports’un karşısında iki yenilgi ile ligi 2.sırada tamamlayan Fire Flux’a Esports geldi. ” 5 karşılaşmanın en iyisi” olarak düzenlenen finalde rakibini 3-2 yenerek FUT Esports, VALORANT Türkiye: Birlik 2. Sahne’den şampiyon olarak ayrıldı.

FUT Esports şampiyonlukla beraber VRL Finalleri’nde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı ve 300.000 TL ödül havuzundan 140.000 TL pay aldı.

VRL Türkiye: Birlik 2.Aşama Şampiyona Sıralama

1. FUT Esports
2. Fire Flux Esports
3-4. SuperMassive Blaze
3-4. Fenerbahçe Esports
5-6. Galatasaray Esports
5-6. Thunderbolts Gaming
FUT Esports, Avrupa, Bağımsız Milletler Topluluğu, Orta Doğu Ligi şampiyonlarının bulunduğu VALORANT Bölgesel Ligi 2022 Finalleri’nde Türkiye’yi temsil edecek. Turnuva, 25 Temmuz’da çevrim içi bir şekilde yapılacak.

Valorant Ligi Finalinin Takım Kadroları

İki takımın finalde karşılaştığı kadrolar;

FUT Esports :
• MrFalin
• MOJJ
• Muj
• qRaxs
• qw1
Fire Flux Esports :
• lauress
• sociablEE
• sterben
• JN3v1EEE^
• SouhncNi
Takımların bu şekilde karşılaşacağı açıklandı.

Başa dön tuşu