Güncel

E-sigara kanser riskini arttırıyor, sperm sayısını düşürüyor!

Uzmanlar, e-sigaraların nikotin, diasetil, nikel, kalay ve kurşun gibi zararlı maddeler içerdiğini belirterek, normal sigaralar gibi nikotin içerdiğinden bağımlılık etkisinin oldukça yüksek olduğunu vurguladı.

İSTANBUL (İGFA) –Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, elektronik sigara ve zararları konusunu değerlendirdi.

Elektronik sigaraların, nikotin içeren bağımlılık yapıcı bir sıvının ısıtılarak aerosol (sıvı veya katının gazlı ortamda dağılması) üretilmesiyle oluştuğunu belirten Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Bu sıvı farklı miktarlarda sıvı nikotin, propilen glikol içeriyor. , gliserin ve aromalı maddeler. Bunu kullanan kişiler, oluşan buharı ciğerlerine çekerler. “Nefes verdiğinizde bu buhar başkaları tarafından da solunabilir.” söz konusu.

Prof., e-sigaraların birçok boyut ve şeklin yanı sıra pil, ısıtma sistemi ve sıvı tutma haznesinin de bulunduğunu belirtti. Aytaç Atamer, “E-sigaralar, akciğer hastalıklarına neden olan nikotin, kimyasal diasetil, nikel, kalay ve kurşun gibi zararlı maddeleri içermektedir. E-sigaranın zararlı etkilerinden biri de patlamış mısır hastalığı olarak da bilinen bronşiyolit obliteranstır. E-sigaralar da normal sigaralar gibi nikotin içerdiğinden bağımlılık etkisi oldukça yüksektir. Nikotin beyinde dopamin salınımına neden olarak ödül sistemini aktive eder ve keyif sağlar. Yanlış bir kanı olarak normal sigaradan daha az zararlı değildir, aksine bağımlılık yapabilir. “Bu nedenle gençler ve genç yetişkinlerde akciğer kanserine, akciğer hastalıklarına neden olmayacağı yönündeki yanlış algının kırılması gerekiyor” dedi.

Prof., e-sigaranın içindeki iki ana bileşen olan propilen glikol ve bitkisel gliserinin, akciğerdeki hücrelere toksik etkisi nedeniyle akciğer hastalıklarına neden olduğunu da açıkladı. Atamer, e-sigaranın diş ve diş etleri üzerinde olumsuz etki yarattığını, ayrıca uzun vadede diş eti iltihabına ve diş kaybına da neden olduğunu söyledi.

KADINLARDA ERKEN MENOPOZ VE DÜŞÜKLERE NEDEN OLUR

Prof., e-sigaraların içerdikleri propilen glikol ile akciğerlerde ciddi hasara yol açabileceğini de vurguladı. Dr. Atamer şunları söyledi:

“Ergenlerde ve genç yetişkinlerde nikotin beyin gelişimine zarar verebilir. E-sigara, sperm sayısının düşük olması nedeniyle erkeklerde kısırlığa, kadınlarda ise erken menopoza ve düşüklere neden olabiliyor. E-sigara hamilelik döneminde bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiler. Aynı zamanda mesane kanseri, koroner arter hastalığı, kalp krizi ve felç riskini de artırır. E-sigaranın içindeki kimyasal parçacıklar nedeniyle astım ve kronik akciğer hastalığına bağlı akciğer iltihabına yani zatürreye eğilimi artırır. Uzun vadede akciğer kanseri riski de artıyor. “Akciğer ortamındaki bağışıklık hücrelerini olumsuz etkileyerek akciğer iltihabına neden oluyor.”

Başa dön tuşu